Na skróty
  • Ważne:
Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy
2012-08-23 06:00

Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

Autor: (ART)(PAP)

1 / 2
Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy
[fot: PAP/Paweł Supernak ]

Do listy ostrzeżeń publicznych Komisja Nadzoru Finansowego dopisała dwie kolejne firmy: Alkor Trade i Mizar Profit. Tym samym na liście ostrzeżeń dotyczących parabanków znajduje się 18 podmiotów. Prokuratura dokładnie bada, co się dzieje w podejrzanych instytucjach.

Na zdjęciu Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF

Obie spółki dopisano do listy podmiotów, które nie mają zezwolenia Komisji na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem.

Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF powiedziała, że w obu przypadkach Komisja wysłała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, chodzi o naruszenie prawa bankowego.

Spółka Alkor Trade podaje, że prowadzi działalność inwestycyjną na rynkach kapitałowych w Polsce i na świecie. - Bierzemy udział w ofertach pierwotnych na GPW i NewConnect. Interesuje nas zakup udziałów w firmach będących poza rynkiem publicznym. Pomagamy w rozwoju ciekawych przedsięwzięć w roli Anioła Biznesu. Aktywnie działamy na rynku instrumentów pochodnych - informuje spółka.

Natomiast Mizar Profit informuje na stronie internetowej, że jest marką handlową niebędącą bankiem, której właścicielem jest międzynarodowa grupa finansowa. Przedmiotem działalności Mizar Profit jest bankowość inwestycyjna (rozumiana jako pośrednictwo i doradztwo w transakcjach udziałami, akcjami, certyfikatami i obligacjami, obsługa przejęć i przekształceń oraz zawieranie transakcji na rachunek własny - bez działalności brokerskiej).

W ofercie Mizar Profit jest kontrakt rentierski, który - jak zapewnia firma - umożliwia pewny zysk w wysokości 16,6 proc. w skali roku. Oba przedsiębiorstwa informują na swoich stronach internetowych, że współpracują ze sobą.

Nie tylko Amber Gold

KNF poinformowała, że w stosunku do wszystkich parabanków znajdujących się na liście ostrzeżeń publicznych - z wyjątkiem firmy, która ma siedzibę w Panamie - złożyła doniesienia do prokuratur o podejrzeniu popełnienia przestępstw.

Oprócz Amber Gold na liście prowadzących działalność bankową bez zezwolenia Komisji jest jeszcze 15 podmiotów. W stosunku do wszystkich - z wyjątkiem firmy, która ma siedzibę w Panamie - Komisja złożyła (w latach 2008-2012) do prokuratur doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Na liście KNF znajduje się m.in. firma Finroyal, na którą doniesienie Komisji trafiło do warszawskiej prokuratury. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Dariusz Ślepokura poinformował, że szefowi Finroyal Andrzejowi K. w lipcu postawiono zarzut prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia. Wydano także wobec niego zakaz opuszczania kraju, zatrzymano paszport i zastosowano dozór policji.

Ślepokura dodał, że do prokuratury wpłynęło 230 zawiadomień od osób, które nie mogą odzyskać pieniędzy przekazanych Finroyal. - Prokuratura bada też tę sprawę pod kątem oszustwa. Niewykluczone, że w związku z tym także zostanie postawiony kolejny zarzut - powiedział.

Prokurator wskazał, że postępowanie w sprawie Pozabankowego Centrum Finansowego zostało prawomocnie umorzone pod koniec maja 2012 r. ze względu na brak dowodów, dostatecznie uzasadniających popełnienie czynu zabronionego.

Wymienione podmioty nie mają zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem
Spółki na cenzurowanym
Finroyal FRL Capital Limited
Flexworld Inc
Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie
Weksel Bank, Aida System Sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim
Amber Gold Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku
GoGo20 Poland
DOBRALOKATA Sp. z o.o.
Pozabankowe Centrum Finansowe Sp. z o.o.
P.H.U. PROMOTOR z siedzibą we Wrocławiu
Care&Cash Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
KASOMAT.PL SA, Wrocław
Lex-Security, Mysłowice
Centrum Inwestycyjno - Oddłużeniowe sp. z o.o. Stargard Szczeciński
Socket Resources GmbH reprezentowana na terytorium RP przez Marka Jachowicza; biuro operacyjne w Polsce - Warszawa
IPI CAPITAL S.A. z siedzibą w Warszawie
NOVA NEW Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach

źródło: Komisja Nadzoru Finansowego

Według prokuratora KNF przedstawiła nowe dowody w sprawie i złożyła wniosek o podjęcie postępowania na nowo. Ślepokura powiedział, że dowody te badane są przez policję - od ich oceny zależy, czy postępowanie zostanie wznowione. - KNF może złożyć w tej sprawie prywatny akt oskarżenia - dodał prokurator.

Z informacji prokuratury wynika, że KNF zarzuciła spółce prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia i zachęcanie do inwestowania m.in. w obligacje, co należało potraktować - zdaniem Komisji - jako składanie publicznie propozycji nabycia papierów wartościowych w inny sposób niż w drodze oferty publicznej.

Prokuratura ustaliła - opierając się na zeznaniach szefa spółki - że firma nie wyemitowała obligacji. Ponadto biegły ocenił, że Pozabankowe Centrum Finansowe udzielało pożyczek ze środków własnych. Podczas postępowania nie ustalono, aby PCF gromadziło wkłady pieniężne płatne na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu, ani też aby prowadziło dla tych wkładów rachunki.

Natomiast postępowanie w sprawie Socket Resources GmbH umorzono z powodu braku znamion czynu zabronionego. KNF odwołała się od postanowienia o umorzeniu do sądu i czeka na rozstrzygnięcie sprawy.

Komisja złożyła też doniesienie na Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe ze Stargardu Szczecińskiego. Trafiło ono do prokuratury w Stargardzie Szczecińskim w ubiegłym roku. Wszczęte po nim śledztwo przejęła szczecińska prokuratura okręgowa.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz poinformowała, że śledztwo w tej sprawie jest w toku.

- Przedmiotem postępowania jest artykuł prawa bankowego dotyczący prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych - dodała Wojciechowicz. Nikt nie usłyszał jeszcze w tej sprawie zarzutów - zaznaczyła.

Wrocławska prokuratura ma pełne ręce roboty?

KNF do wrocławskiej prokuratury złożyła doniesienia w sprawie spółek: DOBRALOKATA, P.H.U. PROMOTOR, Care&Cash, KASOMAT.PL.

Jedno postępowanie zakończyło się aktem oskarżenia, jedno umorzono, ale poszkodowani odwołali się od tej decyzji. W sprawie dwóch innych parabanków prokuratura wciąż prowadzi śledztwo. Prokuratura nie ujawnia nazw parabanków, wobec których trwa śledztwo.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Jakub Przystupa poinformował, że w 2011 roku prowadzone było postępowanie przeciw Łukaszowi K. i Care&Cash z Wrocławia. - Postępowanie zakończyło się aktem oskarżenia i obecnie toczy się proces przed wrocławskim sądem - mówił Przystupa.

Łukasz K. jest oskarżony o przyjmowanie środków pieniężnych od innych osób w zamian za oferowanie m.in. wysokiego oprocentowania. Grozi mu do trzech lat więzienia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Ponadto w tej prokuraturze toczą się dwa inne postępowania dotyczące parabanków. W obu tych sprawach prokuratura postawiła zarzuty czterem osobom. - Zarzuty są podobne do tych, jakie usłyszał Łukasz K. - zaznaczył rzecznik.

Wcześniej prokuratura prowadziła jeszcze jedno postępowanie dotyczące działalności parabanku, ale je umorzono. - Jeden z pokrzywdzonych złożył zażalenie na tę decyzję i czekamy na rozstrzygnięcie sądu - powiedział Przystupa.

Na drugiej stronie dowiesz się, co się dzieje z resztą podejrzanych firm

Tagi:banki, KNF, parabanki, amber gold
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

Naiwny 205 / 83.7.82.* / 2014-10-03 21:25
Lichwiarski Profi Credit. Powinna być ustawa uchwalona przez szanownych posłów. Wtedy są ograniczenia w różnych dodatkowych opłatach.
 
katarzyna09 / 89.66.161.* / 2015-04-12 18:45
Podejrzenie wyzyskania przymusowego położenia pożyczkobiorcy

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej prowadzi pod sygn. akt V Ds. 10/15 czynności sprawdzające w sprawie podejrzenia wyzyskania przymusowego położenia pożyczkobiorców firm "Profireal" Sp. z o.o. i "Profi Credit Poland" Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Browarnej 2 przy zawieraniu umowy pożyczki - tj. przest. z art. 304 kk. W związku z powyższym wszystkich, którzy czują się pokrzywdzeni działaniami tych firm w okresie od stycznia 2012 roku do grudnia 2014 roku prosimy, w terminie 14 dni od ukazania się ogłoszenia, o pisemne zawiadomienie tut. Prokuratury o okolicznościach wskazujących na popełnienie przestępstwa z art. 304 kk.

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

Tadeusz Kurzawa / 89.66.138.* / 2014-05-23 13:38
Niestety, wiadomość o nierzetelnych firmach kredytowych powinna być wywieszona w prawidłowo działających punktach bankowych i kredytowych. Korzystającymi z "lewych" firm kredytowych są na ogół ludzie, którzy nie mają dojścia do internetu ze względu na ubóstwo...

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

Credit [...] / 89.65.78.* / 2014-04-15 11:58
Najciekawsze jest to, że większość z tych firm pomimo ostrzeżeń KNF świetnie prosperuje. Samo ostrzeżenie nic nie daje, gdy człowiek nie ma pieniędzy i rozpaczliwe szuka pożyczki lub chwilówki.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

herbi / 89.229.192.* / 2013-03-14 11:18
UWAGA na MERITUM Bank - LICHWA łamana przez OSZUSTÓW
 
Bartosz00 / 2013-03-14 15:46
Nie rozumiem jak można się załapywać na takei firmy właśnie... precież od razu widac że chca nas wrobić!! trzeba patrzeć to co się podpisuje... a nie od razu rzucać się na pieniądze...

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

benka57 / 84.10.88.* / 2013-03-11 15:30
Czy ktos cos wie, co to za twor o nazwie Santander?

parabank nvestorprivate@poczta.pl slawomir szulecki

emiliana1949 / 83.12.242.* / 2013-03-09 13:25
uwaqga na nastepnego oszusta wyludzajacego pieniadze od biednych ludzi oferuje pozyczki na kwote 50 tys pobiera 5 & na pierwsza rate oferuje bank PKO z zubrego podaje nr konta pana jana kiczki i tam nalezy wplacic kwote 250 zl bo ja taka wplacilam a pozniej urywa sie kontakt telefoniczny mailowy i pieniadze przepadly jak mozna taka osobe traktorac to jest oszust wyludza pieniadze i dalej szuka naiwnych ludzi ja wydalam ostatnie pieniadze i tak zostalam oszukana
 
jasama / 2012-11-20 20:45
Odradzam wszelkie inwestycje długoterminowe w EFG, Arum czy Oneinvest. Podobno zapraszają na te niby szkolenia i wciskają inwestycje 5-10 letnie,a ludzie skuszeni dużym zyskiem biorą co popadnie, nie czytając nawet umowy i wierząc na słowo pośrednikom, którzy obiecuja złote góry. Niestety pieniędzy nie widać, a chcąć rozwiązać umowę to można nieźle na tym stracić, bo opłaty są za zerwanie podobno są takie, że klient zostaje z prawie niczym.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
poszkodowany694 / 178.181.227.* / 2013-08-23 21:39
Santandet Consumer Bank to oszusci i oszusci nie dajcie sie wrobic oszustom
 
raf123 / 31.42.6.* / 2013-08-28 22:43
możesz coś bliżej powiedzieć o nich ? jak Cię oszukali?
 
jasama / 2012-11-20 20:41
Uwaga szczególnie na długoletnie inwestycje. Można się podobno nieźle wpakować w 5-10 letnie umowy. Proceder zaczyna się od zaproszenia na 2-3 dniowe szkolenie z wiedzy finansowej, a kończy na podpisaniu u "wspaniałego" pośrednika umowy. Ten nam obiecuje złote góry, a tu nic zysku nie widać, za t widać, że ktoś robi w konia, bo nasze składki topnieją na rozmaite opłaty. Podobno robią tak EFG czy Arum. A szkoleniowcy o finansach nie mają pojęcia, wiedzą tylko jak wcisnąć klientowi umowę, z której ten zrozumie tylko "zysk", a o opłatach to już nie wspomną niestety. A te np. a zerwanie umowy są tak wysokie, że klient wyjdzie na tym interesem z niczym i ze startą czasu i pieniędzy
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

LBJobs / 46.76.123.* / 2012-08-24 15:39
Socket Resources oferuje produkt o nazwie Perfect Trade. Cała działalność do złudzenia przypomina Amber Gold i wyczerpuje definicję piramidy finansowej. Ponadto z firmą związani są ludzie, którzy raz już "przerobili" inwestorów na firmę Car Wash Investment.

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

rembert2 / 2012-08-23 17:25 / Tysiącznik na forum
A gdzie ZUS ,NFZ i Ministerstwo Finansow?-na te firmy trzeba na pewno uwazac

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

Adam222 / 77.88.138.* / 2012-08-23 16:16
A jakim prawem KNF robi takie listy? W oparciu o jakie kryteria? W ten sposób można zniszczyć każdą firmę prowadzoną przez opozycję. Tylko mafia bankowa i kolesi z PO na listę nie trafii. Czy to jest uczciwe?

Re: Parabanki w Polsce. Lista ostrzeżeń powiększona o dwie firmy

jAnGeR / 89.25.186.* / 2012-08-23 09:29
a co z ludźmi co wzięli kredyty w AG?
też muszą je spłacać?
 
gośc / 95.158.72.* / 2012-10-29 19:23
skoro nie mozna oddac oszczednosci bo upadłośc to i kredyty tez chyba na tej samej zasadzie powinny być
 
chmielewski jan / 83.6.102.* / 2012-10-23 05:28
dodam polbank do tej lysty kredyt hipoteczny 60tysiecy na 18 lat rata na miesiac 950zl zostalem oszukany miala byc 450zl niepolecam nikomu tego banku
 
Chmielewski Jan / 83.24.67.* / 2012-10-23 11:34
Dodam do tej listy Pplbank EFG kredyt hipoteczny 65tysiecy na 18 lat rata 930zl zostalem oszukany miala byc 450zl niepolecam nikomu tego banku
 
jp78 / 212.160.87.* / 2012-08-23 06:25
Oho, finansjera bankowa niszczy swoja konkurencje. Przeciez nikt nie zmusza klientow "parabankow" do korzystania z ich uslug wiec w czym problem?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
flor / 89.68.5.* / 2013-01-24 17:24
Może weźmiecie sie za BALTIC MONEY, mają biura w całej Polsce i oszukują ludzi nadal.
 
sph / 195.114.160.* / 2012-08-24 10:57
w tym, że później ci janusze robią zamęt, że stracili dorobek całego życia i uważają, że to nie ich wina -.-
 
eldushek / 91.194.188.* / 2012-08-23 08:14
No właśnie, nikt nie zmusza, a tak będą zmuszeni do korzystania z banków.
 
edek z krainy kredek / 80.50.238.* / 2012-08-23 07:52
Problem w tym, że klient nie zapozna się tak dobrze z umową podpisywaną w parabanku. Tym bardziej, że przed podpisaniem żaden zdroworozsądkowy klient nie oddaje umowy do przeczytania i analizy wyspecjalizowanej rzeszy prawników
 
jp78 / 212.160.87.* / 2012-08-23 09:32
Ale czyj to problem, że ćwierćinteligenci podpisują umowy bez czytania? To przez nich inni nie mają mieć możliwości zaryzykować z lokowaniem swoich pieniędzy?
 
gośc 560 / 188.252.15.* / 2013-08-14 08:57
jak Cię walna w rogi to będziesz inaczej spiewał .Nikt nie zdoła przeczytać na miejscu przeczytac maczkiem napisana umowę na dwie stony i tak to sie dzieje" misztszu".
 
edek z krainy kredek / 80.50.238.* / 2012-08-23 07:53
...choć patrząc na ambera powinien
 
ula859 / 83.30.38.* / 2013-08-29 21:20
prosze uwazac na firme prado optima katowice ul. korfantego to dopiero zlodzieje pobieraja 200 zl. weksel podpisany u notariusza a potem zadaja pytanie czy masz 25000 tys. na koncie bo to warunek otrzymania kredytu .nie otrzymasz kredytu a juz strasza windykacja