Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki – ocena ryzyka związanego z kredytobiorcą

0
Podziel się:

Koszt kredytu bankowego zależy m.in. od oceny ryzyka niespłacenia go przez klienta

. Często bywa tak, że klienci działający w niektórych branżach, choćby byli niezwykle solidni, muszą zapłacić wyższe odsetki tylko dlatego, że prowadzona przez nich działalność gospodarcza została uznana za obciążoną większym ryzykiem.

Zaliczenie branży do grupy podwyższonego ryzyka oznacza, że na kredyty dla reprezentujących ją firm bank tworzy rezerwę w wysokości 1,5 proc. Rezerwa to określony koszt, który bank według własnej regulacji wlicza w cenę i ogranicza limit kredytu.

Za branże obciążone szczególnie dużym ryzykiem banki zgodnie uznają górnictwo, hutnictwo i większość rodzajów działalności związanej z rolnictwem. Małe ryzyko wiąże się z kredytowaniem telekomunikacji, energetyki i wydawnictw prasowych.

Ze względu jednak na to, iż limity koncentracji kredytów dla danej branży są wewnętrzną sprawą banków, jeśli klient zostanie uznany za niezwykle solidnego, choć pochodzi z branży podwyższonego ryzyka - specjalnie dla niego limit można podwyższyć.

Wszystkie transakcje kredytowe powyżej 500 tys. zł. są również monitorowane przez NBP, który nierzadko prosi o wyjaśnienia związane z udzieleniem takiego a nie innego kredytu. NBP ma ponadto możliwość porównania oceny ryzyka branżowego przez rożne banki i choć jego uwagi nie są wytycznymi – mają jednak duży wpływ na decyzję poszczególnych banków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)