Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bankowcy i ubezpieczyciele zapowiadają wzrost cen usług

Bankowcy i ubezpieczyciele zapowiadają wzrost cen usług

Fot. E. Vidal/Isopress-Senepart

Bankowcy i ubezpieczyciele apelują o debatę i przemyślenie konsekwencji wprowadzenia tak zwanego podatku bankowego. Posłowie nową daniną zajęli się w środę.

Analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń, Marcin Tarczyński wyjaśnia, że wzrostu cen usług nie da się uniknąć. Nie można wykluczyć, że w przypadku polis wykupionych po wejściu w życie podatku bankowego część lub całość kosztów będzie przerzucona na klienta. Dodaje on, że wyższe mogą być składki ubezpieczenia na życie czy opłaty w polisach inwestycyjnych.

Marcin Tarczyński dodaje, że niezależnie od wprowadzenia nowej daniny w najbliższym czasie zdrożeją popularne ubezpieczenia komunikacyjne.

Z kolei prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że niektóre instytucje finansowe mogą zacząć notować straty. Bankowcy spodziewają się też ograniczenia udzielanych kredytów oraz przerzucenia części kosztów na klientów. Według wyliczeń związku ponad 80 procent takich kosztów zapłacą klienci instytucji finansowych.

"Podatek bankowy zahamuje kredyty"

Według ekonomisty Jarosława Janeckiego wprowadzenie podatku bankowego zmniejszy dostępność do kredytów. Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że podatek wpłynie na politykę kredytową banków. Wyjaśnia, że instytucje finansowe będą mniej skłonne do pożyczania pieniędzy, a także podwyższą marże.

"Podatek bankowy wpłynie na gospodarkę"

Podatek bankowy wpłynie na politykę instytucji finansowych - uważa Marcin Krasoń z firmy Home Broker.

Analityk zwraca uwagę, że banki za wszelką cenę będą chciały przerzucić koszty tego obciążenia na swoich klientów. Mogą na przykład zrezygnować z mniej dochodowych produktów na rzecz bardziej zyskownych.

Zdaniem Krasonia zagrożone są na przykład kredyty hipoteczne. Nie przynoszą one bankom dużych zysków, choć też ryzyko jest niewielkie. Spłacalność tego typu zobowiązań cały czas jest na wysokim poziomie. Nie mniej na większy zysk mogą liczyć udzielając kredytów gotówkowych. Zdaniem analityka w ten sposób instytucje finansowe będą mogły ukryć koszty podatku.

Według pomysłodawców banki będą płacić podatek w wysokości 0,39 procent od swoich aktywów, czyli na przykład od kwoty udzielonych kredytów.

Autorzy ustawy wskazują, na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego, że szacowane wpływy z podatku wyniosą w 2016 roku 6,5 do 7 miliardów złotych.

Propozycja posłów PiS zakłada opodatkowanie aktywów powyżej 4 miliardów złotych. Banki byłby obłożone stawką w wysokości 0,39 procent rocznie a ubezpieczyciele w wysokości 0,6 procent rocznie. Według różnych szacunków wpływy do przyszłorocznego budżetu wyniosą od 5,5 do 7 miliardów złotych.

banki, ubezpieczyciele, podatek bankowy
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
waldek221
195.85.227.* 2015-12-17 17:01
Cen polis nie podwyższą a obniżą sumy ubezpieczenia
g
193.109.244.* 2015-12-17 14:59
Mam dość artykułów wprowadzających w błąd opinię publiczną. Podatek wielkości niecałego procenta dla banków, ubezpieczycieli, korporacji, giga marketów to jak nic w porównaniu z podatkami które płaci zwykły konsument 18-33%, albo mały przedsiębiorca. Do tego dochodzi sterta innych podatków które płacimy my, a bankierzy generują inflację i pieniądze bez pokrycia. Dają Ci kredyty za pieniądze których nie posiadają. To zwykła ekonomia i ucisk obywatela na tle bogacących mega korporacji, którym rządy służą potulnie, byle dostać mierne łapówki.
10089
94.251.241.* 2015-12-17 09:09
Mamy tzw. wolny rynek i jest konkurencja, która będzie likwidować zakusy na "odbijanie" strat na klientach. Jeśli znajdą się banki, które dokonają podwyżek to znajdą się inne, które podwyżek nie zastosują. Gdzie pójdą klienci ? Więc - strachy na lachy !
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zobacz więcej komentarzy (23)