Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie trudniej o kredyt

0
Podziel się

Banki mogą w tym roku udzielić o 20 procent mniej kredytów niż przed rokiem.

Będzie trudniej o kredyt
(PAP/Adam Warżawa)
bEhKKNYl

Połowa banków zapowiada dalsze zaostrzenie polityki kredytowej - czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

Z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że w pierwszym kwartale banki udzieliły niewiele ponad 7 miliardów złotych kredytów mieszkaniowych. Przed rokiem wartość takich kredytów przekraczała 12 miliardów.

Eksperci zwracają uwagę, że dużo łatwiej jest teraz uzyskać kredyt gotówkowy, gdyż jest on wyżej oprocentowany i udzielany na krótszy okres.
Załamanie dotyczy natomiast kredytów dla firm. Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego ocenia, że kredyty dla przedsiębiorstw są teraz bardziej ryzykowne i mniej rentowne.

bEhKKNYn
Raport Money.pl
*Już ponad 220 tys. dzieci ma konta * Najpopularniejszy jest internetowy mBank - wynika z danych zebranych przez Money.pl. Czytaj w Money.pl

Ograniczenie akcji kredytowej wynika nie tylko ze wzrostu ryzyka kredytowego spowodowanego gorszą sytuacją firm i większego bezrobocia. Bankom brakuje również pieniędzy.

W poprzednich latach znaczna część akcji kredytowej była finansowana pożyczkami zagranicznymi. Teraz zagraniczne banki bardzo często w swoich krajach korzystają z dużej pomocy publicznej, więc w zamian za przekazywane miliardy euro nie mogą zwiększać akcji kredytowej za granicą.

bEhKKNYO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)