Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BNP Paribas oczekuje obniżki stóp procentowych w Polsce o 1 punkt proc.

0
Podziel się:

Obniżka stóp 8 października jest przesądzona, a większość członków Rady Polityki Pieniężnej może poprzeć redukcję oprocentowania stóp NBP o 50 pb.

Frederic Amoudru, Prezes zarzadu BNP Paribas Polska
Frederic Amoudru, Prezes zarzadu BNP Paribas Polska (BNP Paribas Bank Polska)
bFfwHeWd

Niższe od zakładanego tempo wzrostu polskiej gospodarki sięgające ok. 2,5 proc. rdr w III kwartale wobec 3,4 proc. rdr i 3,3 proc. rdr w I i II kwartale 2014 r., idące w parze z deflacją przemawiają za powrotem do luźnej polityki monetarnej - twierdzi BNP Paribas.

Bank oczekuje obniżki stóp procentowych NBP o 1 pp przed końcem I kwartału 2015 r., z czego 75 pb przed końcem 2014 r. i odwrócenia trendu w polityce monetarnej na zwyżkowy przed końcem 2015 r. w reakcji na umocnienie wzrostu gospodarki i przyrost cen.

Jego zdaniem obniżka stóp 8 października jest przesądzona, a większość członków Rady Polityki Pieniężnej może poprzeć redukcję oprocentowania stóp NBP o 50 pb.

bFfwHeWf

_ W I kwartale 2015 r. deflacyjny wpływ czynników podażowych powinien zacząć wygasać. Stąd stopa inflacji towarów i usług konsumpcyjnych w krótkim czasie powinna utrzymać się na zerowym poziomie, lub nieznacznie poniżej _ - ocenia bank.

_ W II półroczu 2015 r. spodziewamy się, że stopa inflacji przyspieszy do ok. 2 proc. rdr. Ponieważ członkowie RPP zasygnalizowali, że chcą, by realne stopy procentowe były dodatnie, to można spodziewać się, że z końcem 2015 r. nastąpi zwyżka oprocentowania stóp _ - dodaje.

BNP Paribas zauważa, że choć dynamika gospodarki spowolniła i wygląda na to, że wrzesień był trzecim z rzędu miesiącem, w którym indeks PMI był poniżej kluczowego progu 50 pkt, to hamowanie nie ma szerokiej podstawy - sektor przemysłowy i eksporterzy mają do czynienia z osłabieniem zagranicznego popytu m.in. wskutek utraty rynków wschodnich, sankcji UE-Rosja oraz rosyjskiego embarga, ale konsumenci są nastawieni dość optymistycznie.

Spożycie krajowe będzie zdaniem banku głównym czynnikiem wzrostu gospodarki w najbliższych kwartałach, bo na to wskazują wskaźniki zaufania konsumentów i płace. Popytowi krajowemu sprzyja poprawa rynku pracy (stopa bezrobocia w sierpniu obniżyła się o 1,3 pp) i przyrost dochodów realnych dzięki deflacji wspartej rosyjskim embargiem na polską żywność i tanią ropą.

bFfwHeWl

Skutkiem uzależnienia wzrostu gospodarki od spożycia krajowego będzie pogorszenie salda handlu zagranicznego i rachunku obrotów w krótkim czasie, ale trend ten zacznie się odwracać w 2015 r., gdy stopniowo narastać będzie presja inflacyjna, zwykle idąca w parze z saldem handlu zagranicznego.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfwHeWG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)