Notowania

fuzja
04.10.2007 07:10

BPH może się już dzielić

Komisja Nadzoru Bankowego na środowym posiedzeniu zgodziła się na podział Banku BPH - poinformowało w komunikacie biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Komisja Nadzoru Bankowego na środowym posiedzeniu zgodziła się na podział Banku BPH - poinformowało w komunikacie biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego. *

Zgoda nadzoru bankowego była niezbędna, by mogło dojść do podziału BPH i fuzji jego części z Pekao. Decyzja KNB umożliwia zarejestrowanie kwietniowych uchwał walnych zgromadzeń Pekao i Banku BPH dotyczących podziału i integracji.

_ Według wcześniejszych informacji decyzja KNB umożliwi w ciągu 30 dni prawne zakończenie fuzji Pekao i BPH. Prasa spekulowała jednak ostatnio, że termin ten może zostać przesunięty ze względów księgowych na styczeń 2008 roku. _Zgodnie z ubiegłorocznym porozumieniem UniCredit z polskim rządem, część majątku BPH ma zostać przeniesiona do Pekao, a pozostała część - sprzedana inwestorowi.

Od początku września w Banku BPH powołano już dwa zakłady stanowiące tzw. zorganizowane części przedsiębiorstwa, co związane było z realizacją podziału samego BPH.

W Banku BPH, po połączeniu jego części z Pekao, pozostanie 200 oddziałów i wszystkie obecne produkty detaliczne i biznesowe. Bank ma dysponować strukturą zarządczą i systemem IT do prowadzenia działalności detalicznej oraz korporacyjnego systemu transakcyjnego.

_ Liczący 200 oddziałów, tzw. mini-BPH kupi grupa GE Money. Według stanu na październik 2006 roku do Pekao, po podziale BPH, ma trafić 27,3 mld zł należności netto od klientów, 33,8 mld zł zobowiązań wobec klientów oraz kapitały własne w wysokości 4,9 mld zł. _Zgodnie w wcześniejszymi informacjami przychody nowego Pekao, po przejęciu części aktywów Banku BPH, mają rosnąć do 2010 roku o około 7 proc. rocznie. Należności od klientów w nowym Pekao mają rosnąć do 2010 roku o 11-13 proc. rocznie, a zobowiązania wobec klientów o 5-7 proc. rocznie.

Jednym z etapów fuzji będzie emisja akcji Pekao. Akcjonariusze BPH otrzymają za każdą posiadaną akcję banku 3,3 akcje nowej emisji Pekao. Ten ostatni bank wyemitować ma 94,76 mln nowych akcji, które uzyskają prawo do dywidendy w 2008 roku. Pekao w czerwcu złożył do KNF prospekt w tej sprawie.

| Federico Ghizzoni, dyrektor Pionu Rynków Polskich Grupy UniCredit: |
| --- |
| Cieszymy się z decyzji KNB. Zrobiliśmy kolejny krok w kierunku fuzji prawnej, którą chcemy zakończyć przed końcem 2007 roku. Dzięki temu, UniCredit, który jest mocno związany z Polską, jeszcze wzmocni swoja rolę solidnego i długoterminowego inwestora. |

Tagi: fuzja, giełda, wiadomości, gospodarka, banki, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz