Notowania

wiadomości
19.10.2011 12:33

Były szef jednego z największych banków oskarżony o przekręty

Oskarżono byłego szefa włoskiego banku, właściciela jednego z największych w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prokuratura w Mediolanie wszczęła śledztwo wobec byłego szefa banku Unicredit Alessandro Profumo (na zdjęciu) w związku z podejrzeniem popełnienia oszustw podatkowych. Jednocześnie bankowi zajęto 245 mln euro zysku z operacji, która jest przedmiotem dochodzenia.

Sprawa, w której śledztwem objęto 17 osób z kierownictwa banku, dotyczy domniemanego oszustwa podatkowego, do jakiego miało dojść między 2007 a 2008 rokiem.

Włoski wymiar sprawiedliwości bada operację finansową przeprowadzoną wraz z brytyjskim bankiem Barclays, którego trzech menedżerów z włoskiej filii również znajduje się na liście podejrzanych. Operacja polegała na tym, że Unicredit deponował pieniądze w Barclays, jako krótkoterminowe papiery wartościowe i od tego bank ten inkasował dywidendy. Według prokuratury był to depozyt międzybankowy, więc odsetki od niego podlegają opodatkowaniu. Tymczasem dywidendy można odliczyć w 95 procentach.

W ten sposób - zdaniem prokuratury - Unicredit zaoszczędził w 2007 roku 128 milionów euro, a w następnym roku - 117 mln euro. Łączna kwota została poddana prewencyjnej konfiskacie, ponieważ - w opinii śledczych - operacja ta miała na celu uniknięcie zapłacenia podatku.

Unicredit w oświadczeniu wydanym w związku z wszczęciem śledztwa, podkreślił, że jest zaskoczony. _ Nie zmienia to przekonania banku o poprawności jego działań, a także postępowania pracowników _ - stwierdził bank w oświadczeniu.

We włoskich mediach pojawiły się komentarze, że prowadzone śledztwo może uniemożliwić bądź utrudnić wejście na scenę polityczną Alessandro Profumo, o czym spekuluje się od dłuższego czasu.

Unicredit jest właścicielem m.in. polskiego banku Pekao S.A. Włosi mają największy udział w bankach z kapitałem zagranicznym w naszym. W ich rękach jest około 12 procent aktywów polskich banków. Ich aktywa wyceniane są na 136 mld zł.

To koniec kariery Alessandro Profumo? Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t46882.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/polskie;banki;pojda;pod;mlotek,33,0,873505.html) Polskie banki pójdą pod młotek? Kryzys finansów publicznych i śmieciowe obligacje w portfelach zagranicznych banków mogą się odbić na sytuacji w krajowej bankowości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t111347.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/40;mln;euro;na;pozegnanie;dla;szefa;unicredit,154,0,679578.html) 40 mln euro na pożegnanie dla szefa Unicredit Alessandro Profumo ustąpił w związku z burzą wokół udziałów strony libijskiej w tym banku.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz