Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Depozyty do 175 tysięcy złotych gwarantowane

0
Podziel się:

Sejm zdecydował o objęciu gwarancjami depozytów o równowartości 50 tysięcy euro.

Depozyty do 175 tysięcy złotych gwarantowane
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm zdecydował o objęciu gwarancjami depozytów we wszystkich bankach do wysokości 175 tysięcy złotych czyli równowartości 50 tysięcy euro.

Dotychczas banki gwarantowały stuprocentowo depozyty do tysiąca euro, a 90 procentach wkłady od tysiąca do 22,5 tysiąca euro.

Znowelizowana ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, przewiduje że stuprocentowe gwarancje na 50 tysięcy Euro dla depozytów bankowych będą obowiązywać bezterminowo. Daje też rządowi możliwość samodzielnego powyższania wysokości gwarantowanych sum.

Gwarancjami nie będą objęte wkłady w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych, które nie są częścią polskiego systemu bankowego. Dzieje się tak dlatego, że nie odprowadzają one składek do Funduszu.

Ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym przyjęto bez głosów przeciwnych, przy jednym wstrzymującym się.

Jej nowelizację przeprowadzono w trybie pilnym w związku z kryzysem na światowych rynkach finansowych. Zdaniem specjalistów podniesienie wysokości gwarancji powinno choć w części przyczynić się do odbudowy zaufania do instytucji finansowych i zapobiec wycofywaniu środków przez obywateli.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)