Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Depozyty w bankach będą bezpieczniejsze

0
Podziel się:

Gwarancje dla bankowych depozytów wzrosną z 50 tys. do 100 tys. euro.

Depozyty w bankach będą bezpieczniejsze
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Gwarancje dla bankowych depozytów wzrosną z 50 tys. do 100 tys. euro - przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG).

W Sejmie zakończyły się prace w parlamencie nad nowelą, która trafi teraz na biurko prezydenta. Sejm - na wniosek Senatu - zdecydował w czwartek, że ustawa wejdzie w życie z dniem jej ogłoszenia, a nie od 1 stycznia 2011 roku.

Wyższy poziom gwarancji depozytów powinien pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zaufania do sektora bankowego. Ustawa dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych, na co Polska ma czas do końca roku. Sejm przyjął poprawkę Senatu, by ustawa weszła w życie z dniem ogłoszenia, w obawie, że proces legislacyjny nie zakończy się przed 1 stycznia. Sejm przyjął w czwartek też trzy inne poprawki Senatu porządkujące i redakcyjne.

Nowela przewiduje podwyższenie z 50 tys. euro do 100 tys. euro poziomu gwarancji dla środków zgromadzonych w bankach. Powinny one zostać uruchomione w ciągu 20 dni roboczych - termin ten będzie liczony od daty, w której Komisja Nadzoru Finansowego ustali, że dany bank, z powodu jego sytuacji finansowej, nie jest w stanie wypłacić zdeponowanych przez klienta pieniędzy.

Zmiany precyzują organizację prac zarządu BFG i określają liczbę jego członków - od 3 do 5. Brak w składzie jednego lub dwóch członków zarządu BFG nie będzie blokować jego działalności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t96309.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/w;polsce;panuje;kult;gotowki,166,0,734118.html) W Polsce panuje kult gotówki Mniej kont od Polaków w całej Unii mają tylko Hiszpanie i Włosi. Banki są dla nas za drogie i niegodne zaufania. Poza tym nie lubimy nowoczesności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t87216.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/sprawdz;czy;bank;dobrze;zabezpiecza;twoje;pieniadze,181,0,612021.html) Sprawdź, czy bank dobrze zabezpiecza twoje pieniądze Ponad 40 procent posiadaczy kont wykonuje przelewy przez internet.
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)