Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deutsche Bank ma nowego szefa

0
Podziel się:

Choć rada Deutsche Bank nie podaje powodów wymiany szefostwa, to poprzedziła je informacja o praniu pieniędzy rosyjskich klientów.

Deutsche Bank ma nowego szefa
(Deutsche Bank)
bEJwpfeJ

Największy niemiecki bank z nowym szefem. Rada Nadzorcza Deutsche Banku na zwołanym dziś posiedzeniu powołała Brytyjczyka Johna Cryana (na zdjęciu) na prezesa. Jednocześnie dwaj współprezesi Anshu Jain i Juergen Fitschen podali się do dymisji.

John Cryan powiedział po ogłoszeniu tej decyzji: Jest to dla mnie wielki zaszczyt. Deutsche Bank jest specjalną instytucją. Nasza przyszłość zależy od tego jak zrealizujemy naszą strategię. Nie mogę się doczekać, aby podjąć się nowej roli w dniu 1 lipca.

Cryan jest członkiem rady nadzorczej Deutsche Banku od dwóch lat i zajmował stanowisko przewodniczącego Komitetu Audytu. Jest także członkiem Komitetu Ryzyka. W latach 2012-2014 prezesem Europa Temasek, funduszu suwerennego w Singapurze. Od 2008 do 2011 był Dyrektorem Finansowym UBS i zajmował różne stanowiska w zakresie finansów korporacyjnych oraz w doradzaniu klientom UBS Warburg. Ukończył studia na Uniwersytecie w Cambridge.

bEJwpfeL

Choć w komunikacie rada Deutsche Bank nie podaje powodów wymiany szefostwa, to poprzedziła je piątkowa informacja o wewnętrzym śledztwie, dotyczącemu prania pieniędzy swoich rosyjskich klientów.

Deutsche Bank (DB) wszczął dochodzenie w sprawie prania brudnych pieniędzy przez bogatych rosyjskich klientów. Proceder może dotyczyć transakcji z ostatnich 4 lat o łącznej wartości około 6 miliardów dolarów - podał Bloomberg. Po ogłoszeniu informacji, akcje DB spadły o 1,3 procent. Po godzinie 15. w piątek były wyceniane na 27,54 euro.

Sprawa wypłynęła w październiku, gdy Centralny Bank Rosji zwrócił się do DB z prośbą o zbadanie działań jego niektórych klientów z Rosji. Analizie poddano dane z okresu od 2011 do początku 2015 roku. Sprawą zainteresował się również brytyjski oraz niemiecki nadzorca finansowy oraz Europejski Bank Centralny.

- Jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w międzynarodowych działaniach na rzecz wykrywania i zwalczania tego typu przestępstw - podał Deutsche Bank w oświadczeniu, dodając, że czeka teraz na wynik wewnętrznego dochodzenia.

bEJwpfeR

Podejrzane transakcje dotyczą kupionych za ruble przez rosyjskich klientów papierów wartościowych i jednoczesnych transakcji wykonanych przez oddział w Londynie, w których bank kupił te same papiery wartościowe za podobne kwoty w dolarach amerykańskich. Deutsche Bank bada czy transakcje wykonane przez Rosjan były legalne, ponieważ przeniesiono fundusze z kraju bez odpowiedniego powiadomienia władz. Bank sprawdza, czy powinien zaalarmować wcześniej organy regulacyjne.

Urzędnicy EBC oraz brytyjskiego i niemieckiego nadzoru odmówili komentarza. Sprawy nie komentuje również Bank Rosji. Wartość podejrzanych transakcji może być większa, niż obecnie się sądzi. Badana jest także rola pracowników Deutsche Bank w podejrzanych działaniach. Jednym z nich jest Tim Wiswell. Przebywa on obecnie na urlopie i nie komentuje sprawy.

Deutsche Bank, który jest jednym z największych zagranicznych banków inwestycyjnych w Rosji, zatrudnia ponad 1000 osób w Moskwie i Sankt Petersburgu. Jest to również największy bank w Niemczech. W kwietniu został on ukarany grzywną w wysokości 2,5 miliardów dolarów przez instytucje nadzorujące rynek w USA i w Wielkiej Brytanii. Zarzuty dotyczyły manipulowania oprocentowaniem.

Niemiecki miesięcznik "Manager Magazin" poinformował już w maju niemiecką instytucją nadzoru o możliwości prania pieniędzy w moskiewskim oddziale Deutsche Bank.

bEJwpfeS

Czytaj więcej w Money.pl

bEJwpffm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)