Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dlaczego posiadamy konta bankowe?

0
Podziel się:

Łatwość uzyskania kredytu to zaleta kont osobistych ceniona szczególnie przez posiadających konta mieszkańców wsi. Płatności bezgotówkowe bardziej liczą się dla korzystających z kont mieszkańców miast. Zarówno klienci mieszkający na wsi jak i w miastach ponad wszystko cenią wiążącą się z posiadaniem konta możliwość bezpiecznego przechowywania pieniędzy

.

Konta osobiste są znacznie mniej popularne na wsi niż w miastach: z kont osobistych korzysta 23 proc. mieszkańców wsi i 45 proc. mieszkańców miast (dane z lutego 2003).

We wrześniu 2002 instytut badawczy Ipsos zbadał, jakie korzyści wynikające z posiadania konta osobistego są bardziej istotne dla klientów mieszkających na wsi, a jakie dla tych, którzy mieszkają w miastach.

Bezpieczeństwo
Bezwzględnie największą korzyścią płynącą z posiadania konta osobistego jest dla ogółu Polaków możliwość bezpiecznego przechowywania pieniędzy, choć nieco częściej na tę korzyść wskazują mieszkańcy wsi.

Kredyt ważniejszy dla mieszkańców wsi
Zapytani o korzyści konta osobistego posiadacze kont mieszkający na wsi wyraźnie częściej niż posiadacze kont z miast wskazują na łatwość uzyskania kredytu. Mieszkańcy wsi znacznie częściej korzystają bowiem z kredytów bankowych: na wsi z kredytów korzysta 48 proc. posiadających konta mieszkańców, podczas gdy w miastach wśród posiadaczy kont jest 25 proc. kredytobiorców (wrzesień 2002).

Mieszkańcy wsi posiadający konta nieco częściej niż posiadacze kont w miastach doceniają wygodny dostęp do pieniędzy. Rzadziej natomiast cenią możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych za pomocą karty płatniczej.

Z kolei osoby mieszkające na wsi i nie posiadające konta w banku częściej wskazują na taką zaletę konta, jak przeciwdziałanie, dzięki odsetkom, utracie wartości pieniędzy.

Płatności bezgotówkowe bardziej istotne dla mieszkańców miast
Zapytani o korzyści płynące z posiadania konta osobistego mieszkańcy miast znacznie częściej niż posiadacze kont ze wsi wymieniają możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych za pomocą karty płatniczej. Także nieco ważniejsza jest dla nich możliwość dokonywania przy pomocy konta rozliczeń płatności gospodarstwa domowego.

Korzyści z posiadania kont osobistych

I-bezpieczne przechowywanie pieniędzy
II-przeciwdziałanie utracie wartości pieniędzy
III-wygodny dostęp do pieniędzy
IV-płatności bezgotówkowe
V-regulowanie płatności gosp. domowych
VI-rozliczenia dział. gosp.
VII-uzyskiwanie kredytu
_ Dane: Ipsos, wrzesień 2002 _

Lojalność klientów wobec banków
Mieszkańcy wsi posiadający konto w banku należą do wyraźnie mniej lojalnych klientów banków niż mieszkańcy miast. Wg badania z września 2002 roku, 25 proc. z nich, gdyby miało obecnie założyć rachunek osobisty, zrobiłoby to w banku innym niż dotychczasowy. W miastach gotowość do zmiany banku jest dużo mniejsza, wyrażało ją bowiem jedynie 15 proc. posiadaczy indywidualnych kont. Większe zainteresowanie zmianą banku u mieszkańców wsi może wynikać z faktu, iż nie są oni zadowolenia z usług banków, z których korzystają, mając jednocześnie utrudniony dostęp do innych usługodawców.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)