Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-bankowość coraz bardziej popularna. Korzysta z niej ponad 27 mln osób w Polsce

0
Podziel się:

Liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej na koniec czerwca br. przekroczyła 27 mln

E-bankowość coraz bardziej popularna. Korzysta z niej ponad 27 mln osób w Polsce
(Giuseppe Leto Barone / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej na koniec czerwca tego roku przekroczyła 27 mln - wynika z najnowszego raportu NetB@nk opublikowanego przez Związek Banków Polskich.

W ciągu roku liczba klientów indywidualnych posiadających umowy umożliwiające dostęp do usług e-bankowości zwiększyła się o prawie 4 mln (16,77 proc.), co oznacza wzrost o ponad 1 mln (4,44 proc.) w stosunku do pierwszego kwartału 2015 r.

Z raportu wynika też, że w ostatnich 12 miesiącach o ponad 1,2 mln (10,07 proc.), zwiększyła się liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości internetowej (czyli takich, którzy logują się do konta przynajmniej raz w miesiącu).

- Bankowość internetowa rozwija się nieprzerwanie od wielu lat, co więcej - widać, że dynamika przyrostów utrzymuje się na wysokim poziomie. To bardzo pozytywny trend, ponieważ e-bankowość jest bezpieczna i oszczędza czas naszych klientów - ocenił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Z opublikowanego w czwartek raportu ZBP wynika ponadto, że na koniec II kwartału br. liczba małych i średnich przedsiębiorstw mających możliwość korzystania z usług e-bankowości wyniosła ponad 2,15 mln. Choć w porównaniu do pierwszego kwartału 2015 r. oznacza to spadek o około 32 tys. (1,48 proc.), to licząc rok do roku jest to wzrost o ponad 140 tys., czyli 7,12 proc.

Autorzy badania odnotowali też, że w ostatnich trzech miesiącach tego roku nastąpił spadek liczby kart płatniczych w portfelach Polaków. Wyniósł on 3,37 proc., czyli o 1,2 mln, co oznacza, że obecnie na rynku znajduje się 34,36 mln kart płatniczych. Eksperci ZBP wskazali, że trend spadkowy dotyczy zarówno kart debetowych - 1,92 proc. w ujęciu rocznym i 3,63 proc. w ujęciu kwartalnym, jak i kredytowych - spadek odpowiednio o 4,02 proc. i 2,06 proc.

"Taka tendencja może mieć związek ze zmianami regulacyjnymi, jakie w ostatnim czasie obciążały sektor kartowy, między innymi związanych z administracyjną obniżką stawek opłaty interchange. Klienci decydują się na rezygnację z posiadania kilku kart płatniczych w portfelu, nie chcą bowiem ponosić kosztów ich wydania" - stwierdzono w podsumowaniu raportu NetB@nk.

Mimo spadku liczby kart płatniczych bankowcy odnotowują wzrost liczby transakcji dokonywanych z ich użyciem - w ciągu roku o 115 mln (15,96 proc.). Wartość tych transakcji urosła w tym czasie o 18,97 mld zł, tj. o 17,15 proc.

Zobacz też: * *Wojna banków? Coraz więcej kont z dopłatą

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)