Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC będzie kontynuował awaryjne zasilanie banków na Cyprze

0
Podziel się:

Europejski Bank Centralny udostępni ponownie awaryjne finansowanie dla cypryjskich banków.

EBC będzie kontynuował awaryjne zasilanie banków na Cyprze
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bEStmYzV

Europejski Bank Centralny poinformował, że po zawarciu porozumienia między Nikozją a jej zagranicznymi kredytodawcami udostępni ponownie awaryjne finansowanie dla cypryjskich banków.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. EBC ubiegłym tygodniu ostrzegł, że jeśli do poniedziałku nie powstanie wiarygodny plan ratowania sektora bankowego na Cyprze, to _ zakręci kurek _ z pieniędzmi dla banku centralnego wyspy, który zapewniał płynność najbardziej zagrożonym instytucjom finansowym.

Podpisanie porozumienia pozwoliło na uruchomienie linii finansowej EBC dla Cypru, lecz zarząd Banku ostrzegł, że _ będzie bacznie monitorował sytuację na wyspie _. Awaryjne zapewnianie płynności zagrożonym instytucjom finansowym przez bank centralny Cypru jest teraz najważniejszą metodą wspierania banków, ponieważ nie sposób przewidzieć, jakie straty poniosą one, gdy klienci zaczną wycofywać swe lokaty - wyjaśnia AP.

bEStmYzX

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/97459.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/cypryjski;model;gospodarczy;skonczyl;sie;teraz;odbudowa,213,0,1275861.html) *To znacznie lepsze niż całkowita upadłość * Konieczne były bardziej rygorystyczne przepisy o nadzorze, likwidacji i kapitalizacji banków - wyjaśnił Michel Barnier.

EBC poinformował w komunikacie, że _ postanowił nie sprzeciwiać się _ dalszemu dofinansowywaniu cypryjskich instytucji finansowych przez bank centralny wyspy.

Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wys. 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem, a w zamian ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Wciąż nie podano oficjalnie daty ponownego otwarcia banków na Cyprze, zamkniętych od 16 marca. Anonimowe źródło w banku centralnym poinformowało jednak, że _ wszystkie banki oprócz Laiki i Bank of Cyprus będą czynne od wtorku _, a dwa wymienione - od czwartku. Do 28 marca ma zostać utrzymany limit 100 euro na wypłaty z bankomatów.

bEStmYAd
Czytaj więcej w Money.pl
Ekonomiści: Cypr utonie w nędzy i recesji Francuski minister gospodarki Pierre Moscovici jest zdania, że innego wyjścia nie było.
Budowali to 20 lat, a UE zniszczyła w 2 dni Cypryjczycy budowali Usługi finansowe przez 20 lat, a Unia zniszczyła w dwa dni.
To wcale nie gwarantuje przetrwania Cypru - Stan gospodarki znacznie się pogorszy, co również zagrozi stabilności finansów publicznych - powiedział ekspert brukselskiego think tanku Bruegel, Zsolt Darvas.
bEStmYAy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)