Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci uspokajają: Polskie banki są bezpieczne

0
Podziel się:

Żadnemu bankowi w Polsce nie grozi upadłość.

Eksperci uspokajają: Polskie banki są bezpieczne
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Żadnemu z banków w Polsce nie grozi upadłość, mimo kłopotów zachodnich instytucji finansowych. Tak zapewniają ekonomiści

_ Gazeta Prawna _ zauważa, że polskie banki niemal nie odczuły kłopotów z płynnością, gdyż w niewielkim stopniu finansowały swoją działalność na rynku międzybankowym; pieniądze na kredyty brały z depozytów klientów.

Zdaniem ekonomisty Marka Bogdziewicza, problemy ekonomiczne zagranicznych banków nie przekładają się automatycznie na kondycje polskich spółek.

Ekspert podkreśla, że rodzime banki posiadają bowiem osobne bilanse i fundusze, a nad tym, by pieniądze nie były nielegalne transferowane za granicę czuwa nadzór finansowy.

Dlatego - zdaniem Marka Bogdziewicza - nie ma obecni żadnych przesłanek, by zamieszanie w światowych finansach bezpośrednio przełożyło się na polski sektor bankowy.

Ekonomista zwraca jednak uwagę, że upadłości instytucji decyduje nie jakość aktywów, ale kłopoty z płynnością. A - jak tłumaczy ekspert - masowego wycofania depozytów przez klientów nie wytrzymałby żaden bank na świecie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)