Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuzka albo Meksykanin. Kto zostanie szefem MFW?

0
Podziel się:

Na placu boju pozostali Christine Lagarde i Augustin Carstens. Większość komentatorów stawia na francuską minister finansów.

Francuzka albo Meksykanin. Kto zostanie szefem MFW?
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Francja czy Meksyk? Przedstawiciel. którego z tych krajów zostanie szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. O północy czasu waszyngtońskiego czyli o 6 rano czasu polskiego upłynął termin zgłaszania kandydatur na stanowisko opuszczone przez Dominique'a Strauss-Kahna.

Do wczoraj było troje kandydatów: Lagarde, Carstens i Gubernator Banku Narodowego Kazachstanu Grigorij Marczenko. Ten jednak ustąpił.

_ - Dyskutowaliśmy o tym. Zdecydowałem, że nie będę ubiegać się o tę funkcję z wielu powodów _ - powiedział Marczenko.

_ - Po pierwsze, jest mniej lub bardziej jasne, że Christine Lagarde (francuska minister finansów) zostanie wybrana, po drugie kraje rozwijające się nie są w stanie zjednoczyć się wokół jednego kandydata. Myślę więc, że lepiej się wycofać i nie stawiać części tych krajów w kłopotliwej sytuacji _ - wyjaśnił.

Były minister finansów RPA Trevor Manuel też zapowiedział, że nie będzie ubiegać się o stanowisko szefa MFW.

W tej sytuacji na placu boju zostało dwoje pretendentów: Lagarde i szef banku centralnego Meksyku Augustin Carstens.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ (newsntn24, ang):

Wybór Lagarde przesądzony?

Christine Lagarde, stojąca od czterech lat na czele francuskiego resortu finansów, zdobyła solidne doświadczenie w ramach G20 i strefy euro. Ma zapewnione poparcie siedmiu przedstawicieli Unii Europejskiej w radzie wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wspiera ją także amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. Za sobą ma również Japonię.

Francuzce może zaszkodzić potencjalne śledztwo w sprawie jej roli w tzw. aferze Tapie. Dotyczy ona przyznania w lipcu 2008 roku, na drodze polubownej umowy z udziałem resortu finansów, 285 mln euro odszkodowania biznesmenowi Bernardowi Tapiemu w jego sporze z konsorcjum zarządzającym majątkiem pozostałym po banku Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo. Francuski sąd w piątek przełożył do 8 lipca podjęcie decyzji dotyczącej ewentualnego dochodzenia w tej sprawie. Lagarde odparła, że zwłoka sądu _ nie zmienia niczego _ w jej sytuacji.

Sam Carstens, który stał na czele meksykańskiego resortu finansów, banku centralnego, a także w latach 2003-2006 był człowiekiem numer trzy MFW, oświadczył, że jego kandydatura jest _ jest czymś, o co walczyły kraje rozwijające się, i czymś, na rzecz czego trzeba pracować w przyszłości _. Uzyskał on poparcie 12 krajów Ameryki Łacińskiej. To jednak wydaje się za słabe wsparcie w pojedynku z kandydatką G8.

Zwycięzcę poznamy w przyszłym tygodniu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamierza przedstawić listę oficjalnych kandydatów na stanowisko dyrektora zarządzającego na początku przyszłego tygodnia, o ile kandydatów będzie najwyżej trzech. Jeśli kandydatów będzie czwórka lub więcej rada wykonawcza MFW, licząca 24 członków, w ciągu tygodnia będzie musiała uzgodnić skróconą, trzyosobową listę kandydatów. Zostaną oni następnie przesłuchani w Waszyngtonie, gdzie znajduje się siedziba Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Nowy dyrektor zarządzający Funduszu ma być znany do 30 czerwca. Zastąpi on Francuza Dominique'a Strauss-Kahna, który podał się do dymisji w atmosferze skandalu seksualnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t75345.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/angela;merkel;popiera;christine;lagarde,80,0,843344.html) Angela Merkel popiera Christine Lagarde Niemiecka kanclerz przekonuje, że francuska minister finansów jest dobrze przygotowana do szefowania MFW, zarówno pod względem ekonomicznym jak i politycznym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t140606.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nasila;sie;walka;o;stanowisko;szefa;mfw,218,0,842458.html) Nasila się walka o stanowisko szefa MFW UE chce Lagarde, a kraje BRICS domagają się odejścia o tradycji powoływania Europejczyka na to stanowisko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)