Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nasila się walka o stanowisko szefa MFW

0
Podziel się:

UE chce Lagarde, a kraje BRICS domagają się odejścia o tradycji powoływania Europejczyka na to stanowisko.

Nasila się walka o stanowisko szefa MFW
(PAP/EPA)

Prezydent Meksyku Felipe Calderon zwrócił się do Brazylii z prośbą o poparcie kandydatury Meksykanina, Augustina Carstensa na stanowisko szefa MFW - podał tygodnik _ Le Point _ na swych stronach internetowych.

Po dymisji byłego szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna wolę objęcia stanowiska po nim zgłosiła też minister finansów Francji, 55-letnia Christine Lagarde.

Powołując się na źródła zbliżone do prezydent Brazylii Dilmy Dousseff _ Le Point _ pisze, że Calderon zwrócił się do swej odpowiedniczki, w nadziei na zyskanie jej poparcia dla kandydata z Ameryki Łacińskiej.

Konkurujący z Christine Lagarde 52-letni Agustin Carstens ma doktorat z ekonomii Uniwersytetu Chicago; przez wiele lat uczestniczył w projektowaniu polityki gospodarczej w swoim kraju. W styczniu został szefem Bank of Mexico. Od 2003 do 2006 roku z powodzeniem pełnił funkcję wiceszefa MFW, po czym wrócił do kraju, by koordynować program polityki gospodarczej prezydenta Felipe Calderona.

Od powstania w 1944 roku MFW ma dyrektorów zarządzających z Europy. Jednakże rosnąca rola gospodarek wschodzących w światowej ekonomii sprawiła, że zaczęły one podważać _ dżentelmeńską umowę _ między USA i Europą, że stanowisko szefa Banku Światowego obsadzają USA, a szefa MFW Europa.

Dlatego kraje europejskie uważają nominację Christine Lagarde na szefa MFW za niemal przesądzoną, zwłaszcza zaś po wypowiedzi sekretarz stanu USA Hillary Clinton, która w dniach szczytu G8 w Deauville gorąco zaaprobowała kandydaturę pani minister.

Zobacz także: ZOBACZ MATERIAŁ O WIZYCIE LAGARDE W BRAZYLII:

Kraje zwane w skrócie BRICS, czyli pięć głównych potęg wschodzących (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) liczą jednak na to, że naszedł ich moment na przejęcie sterów MFW.

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie wspólnym komunikacie kraje grupy BRICS domagały się nowej procedury wyboru szefa MFW i odejścia od tradycji powoływania na to stanowisko Europejczyka. Minister finansów USA Timothy Geithner taktycznie chwali obie kandydatury i podkreśla kompetencje zarówno pani Lagarde, jak i Carstensa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t140160.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybor;szefa;mfw;szukaja;poparcia;w;brazylii,200,0,841672.html) Wybór szefa MFW. Szukają poparcia w Brazylii Francuska minister finansów Christine Lagarde zapewniła, że - jako szef MFW - będzie forsować reformy dające krajom tzw. wschodzących gospodarek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t140161.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;chca;europejczyka;na;czele;mfw,205,0,838861.html) Nie chcą Europejczyka na czele MFW Główną kandydatką jest Christine Lagarde. Przedstawiciele Brazylii, Chin, Indii, RPA i Rosji są przeciwni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t139969.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybor;szefa;mfw;chiny;popra;lagarde,192,0,837312.html) Wybór szefa MFW. Chiny poprą Lagarde Tak twierdzi minister do spraw budżetu i rzecznik rządu Francji Francois Baroin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)