Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fundusz ochrony środowiska będzie ratował bank

Fundusz ochrony środowiska będzie ratował bank

Fot. Wikimedia/Fermina CC SA-3.0

Sytuacja BOŚ Banku jest bardzo zła. W 2015 roku mógł mieć stratę na ponad 12 mln zł. W ocenie Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) konieczne jest jego dokapitalizowanie.

NFOŚiGW weźmie udział w podwyższeniu kapitału Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i nie zamierza obecnie zmniejszać swojego zaangażowania w banku, poinformował prezes funduszu Kazimierz Kujda.

Prezes nie wskazał, jaki dokładnie pakiet akcji obejmie NFOŚiGW, jednak podkreślił, że nie ma planów redukcji dotychczas posiadanych udziałów. Do funduszu należy prawie 13 mln akcji, stanowiących 56 proc. całej puli.

- Teraz nie będziemy sprzedawać akcji, bo ceny są bardzo niskie - zapewnił Kujda. Od początku 2014 roku ich wartość niemal nieprzerwanie spada. Obecnie kurs giełdowy BOŚ Banku wynosi 15 zł. Dwa lata temu przekraczał 50 zł.

Notowania akcji BOŚ Banku

W czasie konferencji prasowej prezes Kujda podkreślił, że inicjatywa w zakresie podwyższenia kapitału i jego szczegółów musi wyjść od zarządu banku. - My poprosiliśmy o harmonogram, on został sformułowany. Reszta należy do zarządu, czekamy na inicjatywę ze strony banku - powiedział.

W ocenie NFOŚiGW, sytuacja w BOŚ jest bardzo zła, dlatego konieczne jest jego dokapitalizowanie. Przypomnijmy, że szacunki banku zakładają w związku z dodatkowymi obciążeniami w czwartym kwartale ubiegłego roku stratę bilansową w wysokości 12,6 mln zł.

Tak słaby wynik to efekt m.in. 28,2 mln zł przekazanych przez BOŚ do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na wypłaty środków gwarantowanych w wyniku ogłoszenia upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz kwoty 9 mln zł przekazanej na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

W tym tygodniu nadzwyczajne walne zgromadzenie BOŚ przyjęło harmonogram podwyższenia kapitału zakładowego banku. Dokapitalizowanie ma być przeprowadzone w drodze emisji prywatnej akcji. Sfinalizowanie całego procesu zaplanowano na czerwiec 2016 roku. Wartość emisji zostanie ustalona w kwietniu.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
PJB
95.160.56.* 2016-02-19 16:08
Problem BOSia to nie kapitały a brak pomysłu na dochodowy biznes. Bank się nie rozwija, ma słabą ofertę, niczym się nie wyróżnia na rynku. Obsługa w oddziale to istne lata 80te jak za komuny. Potrzeba zarządu który wyznaczy sensowny kierunek rozwoju, lub lepiej sprzedać go komuś kto wie jak się robi biznes.