Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fuzja UniCredito z HVB - tysiące pracowników na bruk?

0
Podziel się:

Rady nadzorcze UniCredito - większościowego akcjonariusza Pekao SA oraz HVB - właściciela Banku BPH, zgodziły się na połącznie obu banków. Tymczasem włoski dziennik Il Giornale twierdzi, że po połączeniu banki planują zwolnić 10 tys. pracowników w Niemczech i Europie Wschodniej.

Fuzja UniCredito z HVB - tysiące pracowników na bruk?

Rady nadzorcze UniCredito oraz HVB zgodziły się na połącznie obu banków. UniCredito oferuje 5 nowych akcji za jedną akcję HVB, 19,92 akcje za jedną akcję BACA, oraz 33,13 akcji za jedną akcję polskiego BPH - podały banki we wspólnym oświadczeniu.

W przypadku Bank Austria i BPH oferta zawiera też możliwość zapłaty za akcje gotówką. Oznacza to, że akcjonariuszom BACA zaoferowane będzie 70,04 euro za akcję, a akcjonariuszom BPH 123,58 euro za akcję.

Na piątkowym zamknięciu jedna akcja BACA kosztowała 330 zł, a BPH 561 zł.

Grupa HVB ma 71,24 proc. akcji banku BPH. UniCredito Italiano jest większościowym akcjonariuszem w Pekao SA - posiada 52,93 proc. akcji banku.

Wartość całej transakcji UniCredito szacuje na 19,2 mld euro.

Akcje UniCredito mają być notowane także na giełdzie we Frankfurcie i Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

UniCredito Italiano i HVB podały w komunikacie, że rozpoczęcie oferty na przejęcie spodziewane jest w sierpniu 2005, a zakończenie w październiku.

HVB podało, że oferta UniCredito wymaga akceptacji 65 proc. akcjonariuszy niemieckiego banku.

Transakcja będzie też wymagała odpowiednich zgód instytucji nadzorujących oraz zgody akcjonariuszy UniCredito na podwyższenie kapitału. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy UniCredit zajmie się tą sprawą 27 lipca.

Banki nie podały z jaką redukcją zatrudnienia będzie wiązało się przejęcie. Włoski dziennik Il Giornale poinformował, że po przejęciu HVB Group UniCredito Italiano planuje zmniejszyć zatrudnienie o 10.000 miejsc pracy w Niemczech i Europie Wschodniej. Gazeta nie podała źródła informacji.

Prezesem banku po połączeniu zostanie obecny prezes UniCredito Italiano Alessandro Profumo, a zarządzanie interesami w Europie Środkowo-Wschodniej obejmie Erich Hampel.

Po przejęciu HVB przez UniCredito powstanie dziewiąty co do wielkości bank Europy.

UCI/HVB obniży do 2008 koszty w Europie Śr.-Wsch. o 165 mln euro

UniCredito Italiano i HVB planują dzięki synergii ograniczyć koszty swojej działalności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej do 2008 roku o 165 mln euro - podały banki w prezentacji przed telekonferencją z analitykami.

Koszty mają być ograniczone dzięki "integracji działalności w Polsce w oparciu o doświadczenia HVB na polskim rynku, w innych krajach regionu mają być zintegrowane centra korporacyjne".

Prezes UniCredito Italiano Alessandro Profumo powiedział podczas poniedziałkowej prezentacji, że zatrudnienie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej spadnie po fuzji obydwu banków o 9 proc., podczas gdy w całej grupie obniży się o 7 proc.

Rady nadzorcze UniCredito oraz HVB zgodziły się w weekend na połączenie obu banków. UniCredito oferuje 5 nowych akcji za jedną akcję HVB, 19,92 akcje za jedną akcję BACA, oraz 33,13 akcji za jedną akcję polskiego BPH.

Banki oceniają, że ich udział w polskim rynku pod względem posiadanych aktywów wyniesie po fuzji 16,7 proc.

UniCredito może zwolnić 9.200 osób

UniCredito Italiano może po fuzji z HVB zmniejszyć zatrudnienie o 9.200 osób - poinformował Klaus Gruenewald, przedstawiciel związku zawodowego ver.di w radzie nadzorczej HVB.

Większość cięć etatów będzie dotyczyć operacji banków w środkowo-wschodniej Europie.

W Niemczech pracę straci ponad 1.000 pracowników, mniej niż planowane przez HVB 2.400 - podał Gruenewald.

HVB i UniCredito zatrudniają łącznie 126.647 osób.

W wywiadzie dla dziennika la Repubblica prezes włoskiego banku Alessandro Porfumo podał, że UniCredito Italiano SpA zmniejszy zatrudnienie w ciągu trzech lat w połączonych bankach UniCredito-HVB o 7 proc.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)