Notowania

goldman sachs
09.09.2010 19:43

Goldman Sachs zapłaci 17,5 mln funtów kary

Bank - zdaniem brytyjskiego nadzoru - nie informował o śledztwie toczącym się w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nadzorujące brytyjski rynek bankowy Financial Services Authority ukarało bank Goldman Sachs International z siedzibą w Londynie grzywną 17,5 mln funtów za złamanie ustalonych przez FSA zasad.

Według brytyjskiego nadzoru bankowego GSI zaniedbał obowiązek zapoznania FSA ze szczegółami śledztwa, jakie podjęła przeciwko jego amerykańskiej filii oraz jej pracownikowi Fabrice'owi Tourre nadzorująca rynek finansowy USA Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy SEC w następstwie oferowania klientom udziałów w inwestycyjnym funduszu wierzycielskim wysokiego ryzyka Abacus.

Jak przypomina FSA, Abacusem administrowała spółka Goldman Sachs & Co. - filia GSI w USA. Część udziałów w funduszu GSI oferował na rynku brytyjskim inwestorom instytucjonalnym. Pracując w GSC, Tourre był członkiem zespołu zarządzającego Abacusem, a potem przeniósł się do Londynu, uzyskując w listopadzie 2008 roku aprobatę FSA dla swej osoby.

*Ponieważ GSI współpracowało *z FSA w dochodzeniu i przyznało się do uchybień, regulator obniżył wysokość zasądzonej grzywny o 30 procent - z 25 mln funtów do 17,5 mln.
Stanowiąca część globalnego koncernu bankowego Goldman Sachs Group spółka GSI ma licencję FSA i jako taka zobowiązana jest przekazywać mu informacje związane ze swą działalnością - zaznacza komunikat. GSI nie zadbał o to, by inne spółki koncernu zawiadamiały FSA o sprawach, które mogły mieć wpływ na działalność GSI w Wielkiej Brytanii.

Tourre był centralną postacią dochodzenia wszczętego w USA przez SEC w reakcji na zarzuty, iż Goldman Sachs w zmowie z jednym z największych funduszy hedgingowym na świecie Paulson & Co wprowadził w błąd własnych inwestorów. Podejrzenia amerykańskiego nadzoru finansowego, iż nabywcy udziałów w Abacusie byli świadomie oszukiwani co do opłacalności takiej lokaty, zaowocowały w lipcu br. zawarciem ugody, na mocy której GSC zapłacił SEC 550 mln dolarów. Tourre nie przyznał się do winy, nie został zwolniony i jest na płatnym urlopie.

Jak wskazuje komunikat, choć w trakcie swego dochodzenia SEC korzystał z zeznań londyńskiego personelu GSI i dokumentów spółki, GSI zaniedbał zawiadomienia FSA, iż SEC zarzucił GSC i Farbrice'owi Tourre osobiście poważne naruszenie amerykańskich przepisów finansowych w związku ze sprawą Abacusa. W rezultacie Tourre mógł przez kilka kolejnych miesięcy pełnić swą funkcję w londyńskiej spółce bez jakichkolwiek zastrzeżeń FSA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t100850.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/gigantyczna;kara;dla;goldman;sachs,144,0,644496.html) Gigantyczna kara dla Goldman Sachs Bank zapłaci 550 milionów dolarów za wprowadzanie w błąd inwestorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t96448.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/goldman;sachs;nie;moze;uwolnic;sie;od;afery,110,0,619118.html) Goldman Sachs nie może uwolnić się od afery Tym razem sam bank ostrzega przed kolejną falą pozwów ze strony klientów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t46593.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/goldman;sachs;wchodzi;do;polski,243,0,602867.html) Goldman Sachs wchodzi do Polski Amerykański bank inwestycyjny chce otworzyć oddział w Warszawie.
Tagi: goldman sachs, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz