Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankowa komisja śledcza
20.06.2007 10:42

Gronkiewicz-Waltz nie zezna przed bankową komisją

Rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw banków. Posłowie przesłuchują kolejnych świadków w sprawie prywatyzacji Banku Śląskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Gzell/PAP)

Dziś zeznają Jerzy Osiatyński, Stefan Kawalec i Sławomir Sikora. Jerzy Osiatyński był ministrem finansów w rządzie Hanny Suchockiej w latach 1992-1994.

Stefan Kawalec w latach 1991-1994 pełnił funkcję wiceministra finansów. Został zdymisjonowany przez premiera Waldemara Pawlaka w związku z zastrzeżeniami co do wyceny akcji prywatyzowanego Banku Śląskiego.

Z kolei Sławomir Sikora w okresie prywatyzacji tego banku był dyrektorem departamentu instytucji finansowych Ministerstwa Finansów.

Natomiast Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że nie stawi się przed komisją. Prezydent Warszawy mówi, że wysłała w tej sprawie list do posłów zasiadających w komisji. Wyjaśnia w nim, że - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - jako była prezes NBP jest zwolniona z konieczności stawienia się przed komisją.

| Akcje Banku Śląskiego trafiły na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w styczniu 1994 roku, ich cena po debiucie wzrosła ponad 13-krotnie. Późniejsza kontrola NIK wykazała wiele nieprawidłowości w procesie prywatyzacji - między innymi zawyżoną cenę debiutu bankowego, przydział akcji oraz sprzedaż akcji przez Skarb Państwa. Z kolei prokuratura badająca prywatyzację banku uznała, że cena emisyjna akcji była ustalona prawidłowo. |
| --- |

Tagi: bankowa komisja śledcza, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz