Notowania

gwarancje
17.11.2008 07:51

Gwarancje depozytów utknęły u prezydenta

Ustawa, która ma podnieść gwarancje lokat trzy tygodnie leży na biurku prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Już trzy tygodnie na biurku prezydenta Lecha Kaczyńskiegoleży i czeka na podpis ustawa, która ma podnieść gwarancje naszych lokat w bankach.

Dzięki nowemu prawu Bankowy Fundusz Gwarancyjny (w razie potrzeby wspomagany z budżetu państwa) zapewni, że w razie kłopotów banku klienci dostaną wszystkie swoje lokaty do wysokości 50 tys. euro (niecałe 190 tys. zł). - _ Dziś gwarancje są o połowę mniejsze i obejmują tylko 90 proc. pieniędzy na lokatach _ - wyjaśnia_ Gazeta Wyborcza. _

_ - Nie będę tutaj czynił kłopotów _ - obiecywał prezydent już 24 października, dzień po uchwaleniu ustawy przez parlament. Ale mamy już połowę listopada i nic.

Gdy w czwartek _ GW _ zapytała biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, czy wiadomo, kiedy prezydent podpisze ustawę, otrzymała jedynie odpowiedź, że _ termin upływa 24 listopada _.

Czy to oznacza, że Lech Kaczyński zamierza czekać z podwyższeniem gwarancji dla naszych depozytów aż do ostatniego dnia? Po co? - _ Sprawa jest poważna. Nasze banki są w dobrej sytuacji, bezpieczne, ale i tak trzeba chuchać na zimne _ - uważa gazeta.

Według niej, tylko pełne gwarancje BFG i rządu dla depozytów wykluczają ryzyko, że ludzie - z powodu jakiejś byle plotki - zaczną wycofywać pieniądze z któregoś z banków.  - _ Taki kryzys zaufania do banków i lokat jest bardzo mało prawdopodobny, ale strzeżonego... _ - konkluduje dziennik.

Tagi: gwarancje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz