Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Halifax Bank of Scotland grozi upadłość?

0
Podziel się:

W środę akcje brytyjskiego potentata na rynku kredytów hipotecznych potaniały ponad 50 procent.

Halifax Bank of Scotland grozi upadłość?

Zaostrza się kryzys największego brytyjskiego banku hipotecznego HBOS. W środę wartość akcji potentata hipotecznego spadła nawet ponad 50 procent po tym, jak już w poprzednich dniach ich notowania obniżyły się o 30 procent. Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła notowania banku.

Ratunkiem dla Halifax Bank of Scotland (HBOS) ma być fuzja z Lloyd TSB, o której coraz częściej spekulują analitycy finansowi. Na razie obie instytucje nie chcą potwierdzić tych doniesień.

Według stacji telewizyjnej BBC w przypadku połączenia za każdą akcję Lloyds zapłaci 300 pensów, przy obecnym kursie 190 pensów. To jednak i tak o 70 proc. niż przed wybuchem kryzysu na brytyjskim rynku nieruchomości, gdy za akcję HBOS trzeba było zapłacić 1000 pensów.

Sytuacji banku nie poprawiła także decyzja agencji ratingowej Standard & Poor's, która obniżyła we wtorek swoją ocenę dla HBOS z uzasadnieniem, że z powodu profilu finansowego banku znajduje się on w gorszej pozycji do przezwyciężenia kryzysu, niż jego konkurenci.

Przedstawiciele banku uspokajają jednak inwestorów i klientów, że nie grozi mu upadłość, ponieważ posiada on znaczne rezerwy finansowe. Ponadto HBOS może się w dalszym ciągu finansować poprzez rynek finansowy.

Również analitycy domu maklerskiego Collins Stewart uważają wyprzedaż akcji HBOS za przesadzoną. Według nich w przyszłym kwartale HBOS będzie potrzebował na refinansowanie łącznie 128 mld funtów. Bank posiada płynne środki wysokości 60 mld funtów a co kwartał do kasy HBOS wpływa kolejne 30 mld funtów z kredytów spłacanych przez klientów, podkreślają analitycy. Dlatego też zapotrzebowanie kapitału netto banku ogranicza się do 40 mld funtów.

| Po długoletnim boomie brytyjski rynek nieruchomości traci błyskawicznie na wartości. Wielu właścicieli domów wpadło w poważne trudności finansowe, ponieważ ich zobowiązania wobec banku przerosły w międzyczasie wartość ich nieruchomości. Dużą winę ponoszą w tym przypadku same banki, ponieważ podobnie jak w USA udzielały szczodrze kredytów hipotecznych bez konieczności posiadania wkładu własnego przez kredytobiorców. |
| --- |

kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)