Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karty kredytowe w Polsce. Posłowie chcą niższych prowizji

0
Podziel się:

Wszystkie kluby parlamentarne są za obniżką prowizji od operacji kartami kredytowymi. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o usługach płatniczych.

Karty kredytowe w Polsce. Posłowie chcą niższych prowizji
(flyfloor/iStockphoto)

Nowelizacja reguluje maksymalną stawkę prowizji pobieranej przez banki i ustala ją na poziomie pół procent od wartości transakcji.

W Polsce stawka interchange - bo tak fachowo nazywana jest prowizja od operacji za pomocą kart kredytowych - jest jedną z najwyższych w Europie i wynosi średnio około 1,3 procent. - _ Blokuje to dalszy rozwój rynku kart płatniczych _ - powiedziała Zofia Czernow z PO.

Posłanka tłumaczy, że jest to wysokie opłaty są przyczyną małego zainteresowania nowych podmiotów, placówek usługowo - handlowych, instalowaniem terminali do płatności kartami płatniczymi.

- _ Obniżenie opłaty pobieranej w trakcie transakcji kartą płatniczą jest korzystne zarówno dla przedsiębiorców, handlowców jak również dla budżetu państwa _ - uważa Wiesław Janczyk z PIS.

Poseł podkreślił, że obrót gotówkowy kosztuje budżet państwa około 20 miliardów złotych rocznie. Poseł powołał się na dane z których wynika, że koszty transakcji gotówkowych, z uwagi na koszty emisji i obsługi pieniądza, wynoszą rocznie prawie 20 mld złotych.

Koszty rozliczeń transakcji bezgotówkowych to 1,5 mld złotych. Zdaniem Janczyka, wprowadzenie niższych marż będzie oznaczać dla klientów korzyści sięgające nawet 700 mln złotych rocznie.

Wincenty Elsner z Ruchu Palikota przypomniał, że Unia Europejska również pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do obniżki opłaty interchange. Ma ona wynieść 0,2 procent dla płatności kartami debetowymi i 0,3 procent dla kart kredytowych.

Do projektu ustawy kluby PO, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski zgłosiły poprawki nie zmieniające jednak wysokości opłaty interchange. Zajmie się nimi komisja finansów publicznych. Uchwalenie ustawy prawdopodobnie w piątek.

Czytaj więcej w Money.pl
Opłaty za transkacje kartą po europejsku? Zaproponowana przez Brukselę obniżka opłat interchange, różni się od tego nad czym pracuje Sejm. Za wydanie karty zapłacimy nawet 50 zł więcej?
Ustawa o opłatach interchange w Sejmie Nie pomogły negocjacje, będzie nakaz. Dziś drugie czytanie zmiany ustawy o usługach płatniczych. Nowelizacja reguluje stawkę opłaty pobieranej przez banki przy płaceniu kartami płatniczymi.
Dobra wiadomość dla płacących kartą Komisja Europejska zaproponowała dzisiaj nowe przepisy dotyczące usług płatniczych.
karty kredytowe
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)