Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KBC spodziewa się wzrostu zysku w środowej Europie

0
Podziel się

Belgijski KBC Bank & Insurance Holding Co NV spodziewa się, że dzięki jego operacjom w środkowo-wschodniej Europie zysk netto grupy do 2004 roku wzrośnie o 10 proc.

bDTGORZx

- poinformował przedstawiciel banku.

'KBC Bank & Insurance Holding Co NV spodziewa się, że dzięki jego operacjom w środkowo-wschodniej Europie zysk netto grupy do 2004 roku wzrośnie o dodatkowe 10 proc.' - powiedział w środowym wywiadzie dla agencji AFX dyrektor KBC ds. operacji zagranicznych Herman Agneessens.

'W 1999 r. było to 2,5 proc., a w pierwszej połowie ub. roku 5 proc.' - ocenił Agneessens. 'Teraz spodziewam się 10 proc. do 2004 roku z operacji bankowych i ubezpieczeniowych' - dodał.

bDTGORZz

KBC nie widzi na razie możliwości zwiększenia swojej obecności w Polsce. 'Wiele polskich banków ma zagranicznych udziałowców, a PKO BP, który czeka na prywatyzację, ma problemy strukturalne' - powiedział Agneessens.

'Poza tym polski rząd nie złożył jeszcze żadnych propozycji w sprawie prywatyzacji tego banku' - dodał. KBC Bank NV jest głównym akcjonariuszem i ma 48,17 proc. udziału
w kapitale akcyjnym polskiego Kredyt Banku SA. Udział Kredyt Banku w polskim rynku usług bankowych oceniany jest na 5-6 proc. 'Kredyt Bank przeszedł stadium nadzwyczajnego wzrostu organicznie i poprzez nowe nabytki od czasu, kiedy został założony w 1989 roku, jako jeden z pierwszych prywatnych polskich banków, chociaż w ciągu ostatnich dwóch lat nie nabył niczego nowego' - powiedział Agneessens.

'Teraz koncentrujemy się na technologi informatycznej (IT).
Kontrolujemy wzrost przychodów i wzrastające wydatki, a poza tym próbujemy rozwinąć zakres usług' - dodał. 'Jeśli nowa platforma IT zostałaby pomyślnie wprowadzona, to
Kredyt Bank mógłby skonsolidować personel i zmniejszyć go do 6.500 z 7.200' - powiedział dyrektor KBC.

Trzy miesiące temu KBC nabył 40 proc. akcji polskiej firmy
ubezpieczeniowej Warta SA i łączy możliwości jakie oferuje sieć bankowa Kredyt Banku i ubezpieczeniowa Warty.

bDTGORZF

'W ciągu 3-6 miesięcy można się spodziewać zysków z oferowanych usług bankowo-ubezpieczeniowych' - powiedział. 'Układ bank-ubezpieczyciel nie jest jeszcze jakimś znaczącym współdziałaniem. Ale zarówno jedna działalność, jak i druga jest rentowna' - dodał.

Agneessens zapowiada też, że KBC chce bardziej skupić się na tworzeniu układów współpracy pomiędzy jego operacjami w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Słowacji. Belgijski bank jest też zainteresowany inwestowaniem w Słowenii, jeśli w tym kraju będą sprzyjają warunki.

Belgowie nie mają natomiast w planach rozwijania działalności w krajach nadbałtyckich, poza Litwą, gdzie KBC działa za pośrednictwem Kredyt Banku.

Po zbadaniu możliowści inwestowania w Rumunii i w Bułgarii KBC na razie zrezygnował też z działalności w tym regionie środowej Europy.

bDTGOSaa
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)