Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF będzie kontrolował SKOK-i. EBC się zgadza

0
Podziel się:

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe powinny utworzyć rezerwy.

KNF będzie kontrolował SKOK-i. EBC się zgadza
(hr.icio/CC/Flickr)

Europejski Bank Centralny uważa, że Komisja Nadzoru Finansowego to dobra instytucja do pilnowania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Według banku, SKOK-i powinny mieć też rezerwy obowiązkowe.

O opinię na temat nowego prawa dotyczącego SKOK-ów poprosił EBC marszałek sejmu. Politycy chcieli poznać zdanie banku na temat projektów ustaw. Eksperci mają jednak swoje zastrzeżenia i propozycje.

Najważniejsza i główna zmiana nie budzi kontrowersji. EBC, podobnie jak twórcy nowego prawa, uważają, że SKOKi powinny być kontrolowane przez KNF. Dotychczas jedynym ciałem, które trzyma nad nimi nadzór, jest Krajowa Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Po wprowadzeniu nowego prawa większe kompetencje od niej otrzyma właśnie KNF.

Specjalistów z EBC niepokoi jednak fakt, że SKOKi nie muszą i - wedle nowego prawa - nie będą musiały utrzymywać w NBP rezerwy obowiązkowej. Bank zwraca uwagę, że jeśli wejdziemy do strefy euro, to i one będą zmuszone do gromadzenia takich rezerw. Dlatego, według EBC, lepiej byłoby gdyby już dziś przyzwyczajały się one do takich praktyk.

Europejski Bank Centralny niepokojem napawa też fakt, że na podstawie nowego prawa Narodowy Bank Polski będzie mógł udzielać SKOK-om kredytu refinansowanego na tych samych zasadach co bankom. EBC uważa, że mechanizm ten jest niezgodny z unijnymi zasadami - zarówno w w przypadku SKOK-ów jak i banków. Umożliwia on bowiem wspieranie instytucji znajdujących się w stanie niewypłacalności.

Podsumowanie projektów ustaw zmieniających prawo dotyczące SKOK-ów jest jednak dla nich przychylne. _ - EBC z zadowoleniem przyjmuje nowe przepisy regulujące sprawowanie nadzoru nad SKOK, które przyznają kompetencje nadzorcze i regulacyjne w odniesieniu do SKOK Komisji Nadzoru Finansowego - c _zytamy w ocenie.

prawo
projekty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)