Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyty w euro. Co z oprocentowaniem po decyzji EBC?

0
Podziel się:

Obniżenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny oznacza, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w euro utrzyma się w kolejnych miesiącach na niskim poziomie.

Kredyty w euro. Co z oprocentowaniem po decyzji EBC?
(Will Spaetzel/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEEHxXTV

Obniżenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny oznacza, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w euro utrzyma się w kolejnych miesiącach na niskim poziomie - uważają eksperci. Dodają, że stopy procentowe w strefie euro są najniższe w historii.

Przed czterema dniami - w ubiegły czwartek - Europejski Bank Centralny obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 punktów bazowych z 0,5 procent do 0,25 procent. Na tak niskim poziomie stopy procentowe w strefie euro nie były jeszcze nigdy.

Jak podkreśliła analityk Open Finance Halina Kochalska, według Komisji Nadzoru Finansowego na koniec września Polacy mieli do spłacenia 31,5 mld zł kredytów mieszkaniowych w euro. W całej puli kredytów hipotecznych stanowiły one ponad 9 procent.

bEEHxXTX

Z wyliczeń Open Finance wynika, że osoba, która w maju 2010 r. zaciągnęła na 30 lat kredyt w euro na kwotę 300 tys. zł, musiała liczyć się z ratą w wysokości 1483 zł. We wrześniu 2011 r. było to 1742 zł, a w październiku tego roku - 1396 złotych.

Kochalska zwróciła uwagę, że nie ma mowy o dalszym przyroście zadłużenia w unijnej walucie. W pierwszym kwartale tego roku wartość nowo udzielonych kredytów w euro wyniosła 1,11 proc. wszystkich kredytów hipotecznych zaciągniętych w tym czasie. W drugim kwartale było to ok. 0,9 procent.

- _ Banki od początku zeszłego roku zaczęły mocno przykręcać śrubę na kredyty w innych walutach niż złoty. Z kolei klientom spadła motywacja do zaciągania takich kredytów, po wzrostach marż kredytów walutowych i obniżce stóp procentowych w Polsce _ - oceniła Kochalska. Przyczyniły się do tego także problemy ze sprzedażą mieszkań kupionych za kredyty we franku.

Analityk Expandera Jarosław Sadowski powiedział, że o ile w przypadku kredytów w złotych obniżki stóp procentowych oznaczały spadek rat, to w przypadku kredytów w euro raczej nie należy się tego spodziewać.

bEEHxXUd

- _ Oprocentowanie kredytów zaciągniętych w euro pozostanie na stabilnym poziomie. A to, czy rata będzie mniejsza czy większa, będzie zależało w najbliższym czasie od tego, co będzie się działo z kursem walutowym - czy złoty wobec euro będzie się umacniał, czy osłabiał _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEHxXUy
euro
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)