Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Banki Czarneckiego na minusie. Getin Noble blisko wyjścia z kłopotów, w Idea Bank już drugi kwartał ze stratą

67
Podziel się:

Po latach strat Getin Noble Bank jest już blisko zysków. Strata netto w trzecim kwartale jest najniższa od ponad dwóch lat. Gorzej wygląda sytuacja Idea Banku, który po gigantycznej stracie w drugim kwartale wcale nie wyszedł na plus. Per saldo Leszek Czarnecki może być zadowolony.

Niby są straty, ale w sumie Leszek Czarnecki może być zadowolony. Getin Noble Bank zbliżył się do zysków
Niby są straty, ale w sumie Leszek Czarnecki może być zadowolony. Getin Noble Bank zbliżył się do zysków (Maszewski/REPORTER)

Leszek Czarnecki już kilka miesięcy temu z miliardera stał się multimilionerem - zjawisko przypisywane kiedyś właścicielom linii lotniczych. Jego grupa finansowa, składająca się z banków Getin Noble i Idea oraz Getin Holding, straciła w tym roku na wartości giełdowej aż 1,7 mld zł - z 2,4 mld zł na koniec 2017 do wtorku zrobiło się zaledwie 680 mln zł.

Środa 28 listopada jest w kontekście dalszych losów jego grupy znaczącym dniem, bo oba banki opublikowały dane finansowe. O ile w przypadku Getin Noble można powiedzieć, że strata jest zaskakująco niska, to w przypadku Idea Banku po tragicznym drugim kwartale trzeba się było spodziewać zysków, a są straty.

Efekty danych finansowych widać w notowaniach. Giełda doceniła wyniki GNB wzrostem kursu o 5,6 proc. godzinę po otwarciu środowej sesji, a w dół poszły o 2,3 proc. akcje Idea Banku, wykonując tym samym ruch w kierunku minimum cenowego z 20 listopada.

Notowania akcji Getin Noble i Idea Banku w ostatnim tygodniu

Zobacz także: Zobacz też: KNF ma nowego szefa. Co teraz z bankami Leszka Czarneckiego

Mała strata Getin Noble

Getin Noble Bank stracił w trzecim kwartale zaledwie 14 mln zł. Słowo „zaledwie” można w tym przypadku użyć, porównując dokonania banku z poprzednich dziewięciu kwartałów. Wynik jest o 5 mln zł lepszy od oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP i o 58 mln zł lepszy niż rok temu. To najlepszy rezultat od drugiego kwartału 2016. Prognoza ówczesnego prezesa Idea Banku z początku roku, wskazująca na odwracanie złych tendencji i koniec strat wydaje się mieć szanse realizacji.

Co się poprawiło? Przede wszystkim nowo tworzone rezerwy na kredyty z opóźnieniami w spłatach. Zamiast 240 mln zł przed rokiem było teraz tylko 139 mln zł. W ciągu trzech kwartałów bank zawiązał 510 mln zł odpisów na utratę wartości aktywów wobec 809 mln zł w 2017. Dużo mniej rezerw tworzono przede wszystkim na kredyty hipoteczne - 164 mln zł od stycznia do września w porównaniu do 336 mln zł rok wcześniej.

Co ciekawe, wcale nie wynika to z poprawy jakości portfela kredytowego. Kredyty z utratą wartości stanowiły na koniec września 17 proc. wartości portfela w porównaniu do 16,95 proc. na koniec ubiegłego roku. Ale już 3,8 mld zł z 7 mld zł złych kredytów pokrytych jest rezerwami, tj. weszło już w straty GNB. Zostało jeszcze 3,2 mld zł.

Jeśli chodzi o działalność operacyjną banku, to nie można już mówić o poprawie, a wręcz przeciwnie. W trzecim kwartale spadał zarówno wynik odsetkowy (o 6 proc. rdr), jak i z prowizji (o 19 proc. rdr). Koszty banku wzrosły o 7 proc. rdr.

Bank chwali się sprzedażą 6,5 mld zł kredytów od stycznia do września, czyli 21,5 proc. więcej niż rok temu, z czego 56 proc. to kredyty detaliczne i wierzytelności leasingowe. W samym trzecim kwartale sprzedano 2,2 mld zł kredytów i wzrost był nawet powyżej tegorocznej średniej.

Bardzo istotna jest sprawa luki kapitałowej, tj. kwoty jaką bank musi zgromadzić, żeby spełnić wymagania nadzoru. - Luka kapitałowa wynosiła na koniec września nieco poniżej 900 mln zł - powiedział członek zarządu Karol Karolkiewicz, podczas konferencji prasowej.

Bank podał, że od początku roku została zmniejszona o ok. 500 mln zł. We wrześniu zostało zarejestrowane podwyższenie kapitału zakładowego o 100 mln zł, a wcześniej - w maju została zarejestrowana poprzednia emisja w kwocie 190 mln zł i zaliczona do Tier 1.

Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego uchyliła obowiązek utrzymywania dodatkowego bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym o 25 punktów bazowych.

Idea Bank wyzerował zyski z prowizji

Niezbyt dobrze wygląda sytuacja Idea Banku, który po gigantycznej stracie 442 mln zł w drugim kwartale znowu znalazł się na minusie. Może nie aż takim jak trzy miesiące wcześniej, ale też znaczącym.

Bank stracił 32,6 mln zł w porównaniu do zysku 97,4 mln zł rok temu. "Jest to związane m.in. ze zmianą skali i struktury sprzedaży zarówno po stronie produktów kredytowych, jak i inwestycyjnych” - tłumaczy bank. Z powyższego wynika spadek przychodów z prowizji. Rok temu na prowizjach bank miał 89 mln zł zysku, a w trzecim kwartale bieżącego roku - prawie zero.

Jak wyjaśnia bank, zmiana struktury sprzedaży da w przyszłości większą jej powtarzalność i niższą amplitudę wahań. - Ta bardzo istotna i pozytywna zmiana modelu biznesowego łączy się przejściowo z kosztami netto, bowiem spadek przychodów prowizyjnych nie jest w początkowej fazie skompensowany obniżeniem kosztów prowizyjnych - podaje bank.

"W bieżącej sprzedaży kredytowej dominują produkty własne, o stosunkowo wysokich marżach i akceptowalnym koszcie ryzyka. Nowe działania sprzedażowe wsparte są wprowadzonym niedawno nowym modelem behawioralnym, który umożliwia lepszą kontrolę ryzyka” - dodano.

Prezes banku odniósł się do zawirowań medialnych związanych z aferą KNF, po której Leszek Czarnecki wniósł wniosek do prokuratury związany z szantażem ze strony prezesa komisji.

- Publiczna debata, z którą mamy do czynienia od 13 listopada, nie jest w żaden sposób związana z obecnymi działaniami Idea Banku. Mimo to, w sposób oczywisty medialny szum - zrozumiały w kontekście wydarzeń, jakie go zainicjowały - uderzył rykoszetem w nasz Bank, jego wizerunek i markę. Pragnę zapewnić naszych klientów oraz akcjonariuszy, że podjęliśmy wszelkie niezbędne działania, mające na celu ochronić Idea Bank przed skutkami zamieszania na polskim rynku finansowym, a wszystkie transakcje klientowskie były i są realizowane bez żadnych zakłóceń - podkreślił prezes Jerzy Pruski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
dalia
5 lata temu
Afera złotówkowa w KNF i odmowa zatrudnienia prawnika/ochroniarza=40 milionów+
DoKołchozu
5 lata temu
Sitwa PiS-owska chce zawładnąć WSZYSTKIM ! Prezes KNF Chrzanowski (mianowany przez Szydło) chciał przejąć Getin Bank "za złotówkę" i upaństwowić ! Bolszewicy chcą, upaństwowić co się da i obsadzić swoimi towarzyszami Piotrowiczami, Misiewiczami itd.
Adam
5 lata temu
Czarnecki w porę zareagował , chwała mu za to. Zaryzykował wszystkim co czego dorobił się być może nawet swoją wolnością . Chwała mu za to . Tylko jak się mają twórcy skoków bezczelnie okradający państwo-nas przy pełnej aprobacie pisolandu
Artur
5 lata temu
Czarnecki siedzi czy nie? Jak nie to gdzie są ci samozwańczy niezależni, praworządni sędziowie.
tfcv
5 lata temu
Panie Leszku, będzie dobrze - proszę walczyć. Trzymam za Pana kciuki i życzę jeszcze wielu sukcesów w biznesach.
...
Następna strona