Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Najdroższe banki świata

0
Podziel się:

Amerykańskie banki straciły na wartości wskutek kryzysu, jednak w międzyczasie udało im się znowu stanąć na nogi.

Najdroższe banki świata
(StarvingFox/CC/Flickr)
bFeuQqBN

Amerykańskie banki straciły na wartości wskutek kryzysu finansowego, jednak w międzyczasie udało im się znowu stanąć na nogi.

Do najlepszych należą jednak obecnie przede wszystkim banki chińskie.

Miejsce 10: Goldman Sachs

Prawie żaden inny bank amerykański nie jest tak podziwiany i jednocześnie krytykowany: Goldman Sachs przetrwał kryzys stosunkowo dobrze. Tylko w czwartym kwartale bank inwestycyjny zarobił 4,8 mld dolarów (w roku poprzedzającym minus 2,3 mld), znacznie przewyższając oczekiwania graczy giełdowych. Z łącznym zyskiem w wysokości 12,2 mld dolarów bank nawiązał do rekordowych wyników sprzed kryzysu. Spór o wysokie premie nie wpłynął na notowania giełdowe. Bank wyceniany jest obecnie na 100,5 mld dolarów.

bFeuQqBP

Miejsce 9: Banco Santander

Także hiszpański bank Banco Santander wyszedł z kryzysu obronna ręka. W ostatnich miesiącach pomogły w tym szczególnie dobre wyniki na rynku brazylijskim, które stanowią już jedną trzecią wpływów. Prezydent banku, Emilio Botin, jest dobrze przygotowany na nadchodzące trudne miesiące: Rosnące bezrobocie w Hiszpanii może doprowadzić do problemów ze spłatami kredytów. Giełdowa wartość Banco Santander to 119,5 mld dolarów.

Miejsce 8: Citigroup

Jest to powrót niegdyś największego banku na świecie: W ubiegłym roku Citi Banknie zdołał wejść nawet do pierwszej trzydziestki rankingu.

bFeuQqBV

Teraz z aktualną wartości *140,8 mld dolarów *bank znalazł się na ósmym miejscu. W czasie kryzysu finansowego instytucja popadła w poważne problemy, z którymi walczy do dziś.

Istnieje wiele możliwości zmierzenia wielkości banku: Najistotniejszymi wskaźnikami jest suma bilansowa i kapitalizacja rynkowa. Ta ostatnia pokazuje, jak cenny jest bank, tzn. ile inwestorzy są gotowi za niego zapłacić.

Ostatnio bank znalazł się ponownie na pierwszych stronach gazet, po tym, jak byłe już kierownictwo banku musiało stawić się przed komisją śledczą badającą okoliczności kryzysu finansowego.

bFeuQqBW

Miejsce 7: Bank of China

Z kapitalizacją rynkową w wysokości 152 m**ld dolarów **Bank of China znalazł się na siódmym miejscu. Eksperci są zdania, że czołowe miejsca chińskich instytucji finansowych nie będą niczym krótkotrwałym:

- _ Także długofalowo chińskie banki będą odgrywały dużą rolę w czołówce banków _, mówi May Yan, analityczka banku inwestycyjnego Nomura z Hongkongu.

Miejsce 6: Wells Fargo

Wells Fargo poradził sobie z kryzysem zaskakująco dobrze: Amerykański bank wyszedł w czwartym kwartale na plus. Zysk banku wyniósł w przeliczeniu 394 mln euro po 3,02 mld dolarów straty w roku poprzedzającym. Wynik obciąża spłata kredytu w wysokości 25 mld dolarów, jaki bank otrzymał od rządu USA po bankructwie Lehman Brothers. Z kapitalizacją rynkową w wysokości *172 mld dolarów *Wells Fargo jest trzecim co do wielkości amerykańskim bankiem.

bFeuQqBX

Miejsce 5: HSBC

Pod względem wartości giełdowej największy europejski bank wart jest 188,7 m*ld euro* i wyprzedza także banki amerykańskie. Dzięki silnej pozycji w rejonie azjatyckim Brytyjczycy poradzili sobie z kryzysem lepiej, niż wielu konkurentów. W ramach podwyższenia kapitału, utworzony w XIX wieku HSBC Bank, którego celem było finansowanie handlu z Chinami, wyemitował wiosną 2009 r. akcje o wartości 12 mld funtów.

Miejsce 4: JP Morgan Chase

JP Morgan Chase wywalczył sobie drogę z kryzysu: Bank zaskoczył rynek dobrymi wynikami dzięki udanym transakcjom w sektorze bankowości inwestycyjnej. Amerykański bank sprawił niespodziankę swoim zyskiem netto, który przewyższył prognozy większości analityków. Biorąc pod uwagę wartość giełdową w wysokości 189,8 m**ld dolarów**, ****JP Morgan jest obecnie drugim co do wielkości amerykańskim bankiem.

bFeuQqBY

Miejsce 3: Bank of America

Niegdyś prymus branży. W ostatnim czasie Bank of America odnotowuje ponownie zyski. Jednak nie jest to jeszcze koniec problemów najdroższego amerykańskiego banku: Instytucja finansowa odczuwa nadal problemy z powodu wysokiego ryzyka kredytowego, a przede wszystkim z powodu błyskawicznie rosnącego bezrobocia w USA. Obciążeniem dla banku jest także przejęcie banku inwestycyjnego Merrill Lynch we wrześniu 2008. Giełda wycenia Bank of America na 194,6 mld dolarów.

Miejsce 2: *China Construction Bank* **

Dwa pierwsze miejsca zarezerwowane są dla banków chińskich: Dwa banki z Państwa Środka wysunęły się bez większego trudu na czoło, przed gwiazdy z Wall Street. Wychodząc z kryzysu finansowego stosunkowo bez uszczerbku i przy wsparciu 1,3 mld potencjalnych klientów China Construction Bank wykorzystał sytuację, by znaleźć się w międzynarodowej czołówce. Bank wyceniany jest na giełdzie na 203,4 m*ld dolarów*.


Miejsce 1: ICBC

Pierwsze miejsce w rankingu ilustruje, jak bardzo siła Chińczyków odzwierciedla przede wszystkim chwilową słabość Amerykanów. Przed dwoma laty miejsce to zajmował Citigroup. Przed rokiem bank ten nie wszedł nawet do pierwszej trzydziestki rankingu, w tym roku znalazł się na miejscu ósmym.

Tymczasem ICBC, Industrial and Commercial Bank of China, znajdował się stale w czołówce: Dzięki wysokiemu wzrostowi zysków i solidnym marżom kasy banku są pełne gotówki. ICBC rozbudowuje swoją działalność zakładając filie i wykorzysta Hongkong jako _ odskocznię _ do zaistnienia na rynkach światowych. Wartość giełdowa banku to 248 m*ld dolarów*.

bFeuQqCq
banki
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)