Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy będą wspierać portugalski biznes

0
Podziel się:

Szef portugalskich finansów przyznaje, że obecnie rozwój portugalskich firm jest hamowany poprzez wysokie odsetki. Niemiecka linia kredytowa ma to zmienić

Niemcy będą wspierać portugalski biznes
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Portugalski minister finansów Vitor Gaspar poinformował, że niemiecki państwowy bank rozwoju Kreditanstalt fur Wiederaufbau (KfW) zamierza uruchomić linie kredytowe dla portugalskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak poinformował portugalskie media Vitor Gaspar, zapewnienie o chęci udzielenia przez KfW pożyczki spółkom zostało przedstawione podczas spotkania ministrów finansów Niemiec i Portugalii w Berlinie. Przedstawiciel rządu w Lizbonie wyjaśnił, że w trakcie rozmów zaprezentowano też obietnice stymulowania ożywienia gospodarczego i poprawy sytuacji na portugalskim rynku pracy.

_ Jedną z nich jest zapewnienie strony niemieckiej, że bank KfW uruchomi linie kredytowe dla portugalskich spółek. Ich adresatami będą małe i średnie przedsiębiorstwa _ - dodał Gaspar. Szef portugalskich finansów przyznał, że w trakcie rozmów obie strony zgodziły się, iż obecnie rozwój portugalskich firm jest hamowany poprzez wysokie odsetki od zaciąganych kredytów, na które nie stać przedsiębiorców.

_ Zgodziliśmy się również, że niezbędne będzie umocnienie naszej współpracy w walce z bezrobociem, szczególnie wśród młodych osób. Mój rozmówca odnotował też ogromne wysiłki wykonane przez nasz kraj w ramach polityki stabilizacji finansów publicznych. Dodał jednak, że sukces Portugalii na tym polu przy niepowodzeniu całej UE będzie nikły _ - powiedział Gaspar.

Jak ujawnił mediom Gaspar, w trakcie spotkania niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble zapewnił, że poza wsparciem kredytowym dla firm bank KfW wesprze też budowę swojego odpowiednika w Portugalii.

W listopadzie ub.r. kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Lizbonie zapewniła, że Niemcy pomogą Portugalii uruchomić krajowy bank rozwoju wspierający projekty strukturalne, zbliżony do KfW, który powstał w 1948 r. jako część Planu Marshalla.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą dostać 4,8 mld dolarów. Uda się? Sytuacja finansowa Egiptu pogarsza się i MFW nie jest przekonane do pożyczki. Fundusz stawia warunki.
30 tysięcy urzędników trafi tam na bruk Planowane reformy mają dać do 2015 roku oszczędności rzędu 4,8 mld euro.
Kryzys, a oni podróżują więcej niż rok temu Mimo wprowadzania przez rząd ostrych antykryzysowych cięć, Portugalczycy odbyli o ponad 12 procent więcej podróży, niż w 2011 roku.
Merkel przyjmie go z wojskowymi honorami Wizytę w Berlinie złoży dziś nowy premier Włoch Enrico Letta. Późnym popołudniem polityk będzie rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)