Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bank Pekao już oficjalnie przejęty przez PZU i PFR

Bank Pekao już oficjalnie przejęty przez PZU i PFR

Fot. Włodzimierz Wasyluk/Reporter

7 czerwca 2017 roku PZU i PFR sfinalizowali zakup 32,8 proc. akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,6 mld zł. Jest to jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach. Dzięki tej strategicznej inwestycji, PZU staje się największą grupą finansową w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej.
- To historyczna chwila. Dzięki finalizacji transakcji zakupu akcji Banku Pekao PZU staje się największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej i liderem zarówno w ubezpieczeniach jak i sektorze bankowym oraz w zarządzaniu aktywami - komentuje sytuację Paweł Surówka, prezes PZU.

- Jestem przekonany, że dobrze będzie nam się współpracowało z Pekao. To bardzo duży podmiot o szerokiej skali działalności, z rozległą siecią dystrybucyjną i dobrymi relacjami z klientami. Jest to pole do stworzenia wielu nowych rozwiązań w zakresie ubezpieczeń majątkowych, ale także inwestycji czy polis na życie np. dla małych i średnich firm rodzinnych. Myślę, że połączenie sił PZU i Pekao w znaczący sposób wpłynie na stabilność i perspektywy finansowe polskiej gospodarki - podkreśla prezes PZU.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwraca z kolei uwagę na fakt, że po kilkunastu latach Pekao jest znów polskim bankiem i wraca na rynek znana klientom marka żubra. To oznacza, że udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym zwiększy się do ponad 50 proc., co jest istotne z punktu widzenia stabilności sektora bankowego oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

- Dla Polskiego Funduszu Rozwoju jest to inwestycja długoterminowa i korzystna finansowo. PFR będzie inwestorem wspierającym realizację strategii Pekao, ukierunkowanej na inwestycje w nowe technologie, jakość usług dla klientów oraz efektywność działania banku, budując trwałą wartość dla akcjonariuszy - zapewnia Paweł Borys.

Umowa nabycia 32,8 proc. akcji Pekao za łączną kwotę 10,6 mld zł została zawarta pomiędzy PZU oraz PFR a włoskim UniCredit 8 grudnia 2016 roku. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na zakup akcji 4 maja.

Jak szczegółowo wygląda struktura przejęcia? Obejmuje nabycie bezpośrednio przez PZU 20 proc. akcji Pekao za 6,5 mld zł. Jednocześnie PFR nabywa bezpośrednio od UniCredit 12,8 proc. akcji Pekao za 4,1 mld zł. Cena nabycia jest o 2,4 proc. niższa w porównaniu do ceny sprzedaży pakietu 10 proc. akcji Pekao przez UniCredit w lipcu 2016 roku.

To historyczna chwila dla Pekao, a także dla PZU. Ubezpieczyciel staje się po przejęciu największą grupą oferującą kompleksowe usługi finansowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Łączna suma bilansowa ma wartość około 360 mld zł. W to wliczają się aktywa PZU SA, Pekao SA oraz Alior Banku.

Połączona Grupa PZU będzie oferować w Polsce pełen wachlarz: usług ubezpieczeniowych w ramach największego ubezpieczyciela - PZU, produktów bankowych w ramach drugiego największego banku - Pekao oraz Alior Bank, a także zarządzania aktywami w ramach największego podmiotu w tym sektorze -TFI PZU, TFI Pioneer, PTE PZU i PTE Pioneer. Połączenie rozszerzy również istniejącą sieć dystrybucji do 1 356 placówek, co ułatwi klientom dostęp do świadczonych usług.

Jak przekonuje PZU, transakcja jest dobra dla klientów jak i akcjonariuszy. - Z technicznego punktu widzenia Pekao to aktywo, które w długim okresie będzie generować stabilny strumień dywidend dla grupy PZU. Jeszcze w tym roku spodziewamy się wpływów z tego tytułu na poziomie ponad 450 mln zł - prezes Surówka.

Pekao jest wiodącym polskim bankiem prowadzącym działalność w sektorze bankowości korporacyjnej, MŚP i bankowości detalicznej oraz zarządzania aktywami, która regularnie przynosi bardzo dobre wyniki finansowe. W roku obrotowym 2016 Pekao posiadało 14 proc. udział w rynku kredytów hipotecznych oraz 17 proc. udział w rynku kredytów dla przedsiębiorstw.

- Zakup akcji Pekao przyniesie grupie PZU wiele korzyści finansowych - wylicza Tomasz Kulik, dyrektor finansowy PZU. - Oczekujemy, że w efekcie tej transakcji istotnie zwiększy się wartość wyniku skonsolidowanego przypadającego na akcję grupy PZU, a rentowność kapitałów wzrośnie po transakcji o 1-2 pkt proc. Jednocześnie dzisiejsza sytuacja kapitałowa banku wpłynie pozytywnie na wskaźnik wypłacalności całej grupy, który zgodnie z polityką kapitałową PZU ogłoszoną w 2016 roku, powinien pozostać na bezpiecznym poziomie powyżej 200 proc. - tłumaczy Kulik.

Zarządy PZU i PFR zamierzają utrzymać bezpieczny profil ryzyka Pekao oraz kontynuować bieżącą strategię rozwoju we wszystkich kluczowych segmentach. Oczekuje się również przyjęcia stabilnej polityki dywidendowej.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
uuuuuuuuuuura
2017-10-15 21:45
złodzije
Foton
2017-06-07 14:31
Kiedyś za PRL wszystko było państwowe. Brak między innymi konkurencji doprowadził do zapaści . Czy taki scenariusz jest nam znów pisany? Mam nadzieję że nie , jednak patrząc na system obsady stanowisk czuję że jednak wracamy do przeszłości.
nieKŁAMSTWO
2017-06-07 14:07
I co z tego skoro składkę za OC i AC,mieszkanie zapłaciłem większą niż w roku ubiegłym !!!!
Pokaż wszystkie komentarze (6)