Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab w lutym 2001 obniżył się do 26,6 pkt., z 30,7 w styczniu

0
Podziel się:

Lutowy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab obniżył się do 26,6 pkt., z 30,7 pkt. w styczniu 2001 roku, wkraczając tym samym w strefę koniunktury przeciętnej

- wynika z badań Pentoru na zlecenie Związku Banków Polskich.

Ostatni raz znalazł się w tej strefie przed siedmioma laty, w lutym 1994 roku. Pogorszenie wskaźnika Pengab odnotowały wszystkie typy banków. Zdaniem bankowców styczeń 2001 był jednym z najsłabszych miesięcy w ostatnich latach.

Poprawił się natomiast skumulowany wskaźnik prognoz - z 30,2 do 36,1 punktów. Z badań wynika, że zahamowana została silna tendencja spadkowa, przynajmniej w przewidywaniach.

'Być może mamy do czynienia z efektem zbieżności uchwalenia budżetu oraz wybrania pożądanej osoby na prezesa NBP, a także poprawy wskaźników makreoekonomicznych' - powiedział Jerzy Buszyński, wiceprezes Pentoru.

Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich zwrócił także uwagę na coraz śmielsze przewidywania dotyczące ewentualnej obniżki stóp procentowych.

O poprawie obecnej ogólnej sytuacji ekonomicznej informuje 41 proc. placówek bankowych, 8 proc. odnotowało pogorszenie, a 51 proc. uznało, że ich sytuacja nie zmieniła się.

Poprawy sytuacji ekonomicznej spodziewa się 47 proc. ankietowanych oddziałów, 5 proc. oczekuje pogorszenia, a 48 proc. placówek nie przewiduje żadnej zmiany.

Według badań Pentoru wkłady na rachunkach bieżących rosły w 43 proc. placówek, przy czym wkłady od klientów indywidualnych wzrosły w 37 proc. oddziałów banków, a od podmiotów gospodarczych w 68 proc. Wśród banków, ok. 57 proc. spodziewa się dalszego wzrostu wkładów, 8 proc. przewiduje spadek, a 36 proc. nie oczekuje żadnej zmiany.

Z kolei lokaty terminowe rosły w 46 proc. placówek bankowych. Lokaty gospodarstw domowych wzrosły w 68 proc. placówek, a lokaty podmiotów gospodarczych w 51 proc.

W tym zakresie 52 proc. oddziałów banków spodziewa się poprawy sytuacji, 6 proc. przewiduje spadek lokat, a 42 proc. nie spodziewa się zmian.

W zakresie wkładów walutowych wzrost odnotowało 22 proc. placówek, przy czym wkłady ludności wzrosły w 21 proc. placówek, a podmiotów gospodarczych - w 36 proc. W 24 proc. placówek rosły depozyty terminowe. Większy wzrost odnotowano w odniesieniu do ludności, w 35 proc. oddziałów, a wkłady walutowe podmiotów gospodarczych wzrosły w 19 proc. placówek.

Spośród oddziałów bankowych 25 proc. przewiduje wzrost wkładów a vista, 10 proc. przewiduje ich spadek, a 64 proc. nie spodziewa się zmian. Natomiast w wypadku depozytów terminowych 24 proc. placówek oczekuje wzrostu, 12 proc. spadku, a żadnych zmian nie spodziewa się 64 proc. oddziałów.

W 50 proc. banków rosła w styczniu akcja kredytowa, 26 proc. placówek zaobserwowało jej zmniejszenie, a 25 proc. nie zanotowało zmian. W 57 proc. oddziałów odnotowano wzrost kredytów dla ludności, a na cele gospodarcze - w 43 proc.

Rozwoju akcji kredytowej oczekuje 69 proc. placówek, 63 proc. oczekuje wzrostu kredytów dla ludności, a 64 proc. - dla podmiotów gospodarczych.

W 14 proc. placówek wzrastał popyt na akcje, w 14 proc. popyt ten zmalał, a w 73 proc. nie zmienił się.

Comiesięczne badanie koniunktury bankowej Pentor przeprowadził od 6 do 8 lutego wśród 202 placówek bankowych w całym kraju.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)