Notowania

depozyty
27.12.2010 12:47

Pieniądze na kontach lepiej zabezpieczone

Gwarancja dla depozytów bankowych wzrośnie z 50 tys. do 100 tys. euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(luisierra/iStockphoto)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), przewidującą wzrost gwarancji dla bankowych depozytów z 50 tys. do 100 tys. euro - poinformowała prezydencka kancelaria.

Nowela przewiduje podwyższenie z 50 do 100 tys. euro poziomu gwarancji dla środków zgromadzonych w bankach. Powinny one zostać uruchomione w ciągu 20 dni roboczych od daty, w której Komisja Nadzoru Finansowego ustali, że dany bank, z powodu jego sytuacji finansowej, nie jest w stanie wypłacić zdeponowanych przez klientów pieniędzy.

Autorem propozycji był rząd, który argumentował, że wyższe gwarancje powinny pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zaufania do sektora bankowego osób fizycznych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zmiany precyzują też organizację prac zarządu BFG i określają liczbę jego członków - od 3 do 5. Brak w składzie jednego lub dwóch członków zarządu BFG nie będzie blokować jego działalności. BFG to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków. Fundusz podejmuje działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością poprzez udzielanie im krótkoterminowych pożyczek.

Ustawa dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych, na co Polska miała czas do końca roku. Zgodnie z decyzją Sejmu, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Czytaj w Money.pl

Tagi: depozyty, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz