Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pko bp
23.07.2010 21:28

PKO BP przeszedł pozytywnie stress testy

PKO BP jako jedyny bank z Polski bezpośrednio uczestniczył w testach warunków skrajnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(urbanlegend/CC/Flickr)

PKO BP jako jedyny bank z Polski bezpośrednio uczestniczył w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych w lipcu na próbie 91 banków z 20 krajów Unii Europejskiej.

_ - Chociaż było to ćwiczenie czysto teoretyczne, bardzo cieszy nas świetny wynik PKO Banku Polskiego, którego współczynnik adekwatności kapitałowej znacznie przekroczył wymagane poziomy. Na tej podstawie można jednoznacznie stwierdzić, że bank jest w bardzo dobrej kondycji finansowej i wykazuje znaczną siłę kapitałową oraz odporność na wpływy potencjalnie gorszej koniunktury. W takim scenariuszu, co zrozumiałe, maleje zysk banku, ale współczynnik wypłacalności oscyluje na poziomie 15 proc. wobec wymaganych 4 proc., zakładanych w stress testach jako minimum _ - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP komentując wyniki stress testu.

Stress testy, które przeprowadzono pod nadzorem wielu europejskich instytucji, miały na celu sprawdzenie wypłacalności 91 banków w Unii Europejskiej w warunkach niekorzystnych scenariuszy makroekonomicznych.

PKO BP podał, że w wyniku założonego scenariusza niekorzystnego oszacowany poziom wskaźnika adekwatności kapitałowej dla funduszy podstawowych Tier 1 osiągnąłby w przypadku PKO BP 15,7 proc. w 2011 r. w porównaniu z 13,3 proc. na koniec 2009 roku.

W scenariuszu niekorzystnym, uwzględniającym dodatkowy wstrząs wynikający z ryzyka krajów, tzw. _ sovereign risk _, współczynnik obniżyłby się o 0,3 punktu procentowego, do wartości 15,4 proc. na koniec 2011 roku, w porównaniu z minimalnym dopuszczalnym poziomem 4 procent

Bank podał, że wyniki testów warunków skrajnych wskazują nadwyżkę funduszy podstawowych na poziomie 2 825 mln euro w PKO BP w stosunku do wymaganego na poziomie 6 proc. wskaźnika adekwatności kapitałowej dla funduszy podstawowych Tier 1, przyjętego jedynie dla potrzeb testów.

Tagi: pko bp, banki, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz