Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Podatek bankowy. Banki w tym roku zapłaciły już prawie 2 mld zł

5
Podziel się:

Banki mają coraz więcej aktywów i tym samym muszą więcej pieniędzy płacić państwu. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku 22 instytucje przekazały w sumie prawie 2 mld zł podatku bankowego.

W pierwszych 6 miesiącach 2018 roku opodatkowaniu podlegały 22 banki.
W pierwszych 6 miesiącach 2018 roku opodatkowaniu podlegały 22 banki.

Wartość podatku bankowego, który banki komercyjne i oddziały instytucji kredytowych uiszczają od 29 miesięcy wynosiła pomiędzy 283,5 mln zł a 315,5 mln zł miesięcznie - wynika z najnowszych wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Łącznie, od początku obowiązywania daniny, czyli od lutego 2016, banki zapłaciły 8 mld 691,2 mln zł podatku. W tym na pierwsze półrocze przypadło dokładnie 1 mld 862,6 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku banki przekazały do budżetu więcej pieniędzy - o 68,7 mln zł.

Jak wskazuje KNF, łączna podstawa opodatkowania na koniec czerwca wyniosła 861,9 mld zł przy sumie aktywów sektora bankowego na poziomie 1 bln 849,8 mld zł. Przypomnijmy, że ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych wprowadzona za rządów PiS zobowiązała banki do płacenia podatku w wysokości 0,0366 proc.

Zobacz także: Polski miliarder nie zapłaci podatku solidarnościowego

W pierwszych 6 miesiącach 2018 roku opodatkowaniu podlegały 22 instytucje (18 banków i 4 oddziały instytucji kredytowych).

Wzrost podstawy opodatkowania, który stał za wyższą daniną, spowodowany był głównie przyrostem aktywów podmiotów płacących podatek (zarówno tych, które płaciły podatek rok temu jak i nowych w tej grupie). Wzrostowi aktywów o 7,41 proc. towarzyszył relatywnie wyższy wzrost funduszy własnych (o 11,42 proc.) oraz papierów skarbowych (o 7,54 proc.) jak i kwoty wolnej od podatku (o 15,79 proc.). W wartościach bezwzględnych przyrost ten był jednak mniejszy, czego skutkiem był wzrost podstawy opodatkowania o 47,9 mld zł (tj. o 6,08 proc.).

Zysk sektora bankowego w pierwszym półroczu wyniósł 7,84 mld zł i był wyższy o 17,06 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. Spowodowane było to wyższym wynikiem z tytułu odsetek oraz przychodami z tytułu dywidend.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Rysiul20
6 lat temu
2 miliardy PiS zabrał Polakom
ZORRO
6 lat temu
Podatek bankowy to pieniądze klientów , którzy zostali okradzeni przez banki /oprocentowanie lokat mniejsze niż inflacja /
jas
6 lat temu
banki zapłaciły, jasne
czas robić w...
6 lat temu
Obserwuj Bioton !!!
MARO
6 lat temu
Nazwijmy sprawę po imieniu taką jaką ona jest w rzeczywistości, to nie banki płacą ten podatek tylko klienci tych banków w formie wyższego oprocentowania kredytów, prowizji i wszelkich innych opłat bankowych !