Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zyski sektora bankowego rosną. Choć kilka instytucji miało straty

Zyski sektora bankowego rosną. Choć kilka instytucji miało straty

Banki mogą się pochwalić rosnącymi zyskami. Fot. LUKASZ SOLSKI
Banki mogą się pochwalić rosnącymi zyskami.

Polacy trzymają w bankach coraz więcej pieniędzy. Depozytów przybywa nawet szybciej niż udzielanych kredytów. Choć z opłat i prowizji banki mają mniej pieniędzy niż rok wcześniej, dzięki odsetkom ich zyski sięgają blisko 8 mld zł.

W Polsce działa 614 banków. W tym są 64 banki komercyjne i 550 spółdzielczych. Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie mają wielkie zyski, okazuje się, że 14 banków komercyjnych i 5 spółdzielczych zakończyło pierwsze półrocze na minusie - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS nie informuje o tym, które banki mają straty. Wiadomo jednak, że te są stosunkowo niewielkie. Łącznie wyniosły one około 300 mln zł. To kropla w morzu, jeśli porównamy kwotę do nieco ponad 8 mld zł zysku pozostałych.

Czytaj więcej: Banki mają się coraz lepiej. Poprawiają zyski nawet o połowę

Ogółem sektor bankowy w Polsce ma się coraz lepiej. W porównaniu do pierwszego półrocza 2017 wynik netto wzrósł o 16,6 proc. Złożyły się na to przede wszystkim większe dochody z tytułu odsetek. Wzrosły z 20,5 mld zł do 22,4 mld zł (o 8,8 proc.). Na plus banki zaliczyły wyższe o 31 proc. przychody z tytułu dywidend i o 17 proc. wyższe "pozostałe" dochody operacyjne.

Co ciekawe, drugie pod względem istotności źródło dochodów, czyli opłaty i prowizje przyniosły bankom nieco mniejsze wpływy. Spadły z 6,8 do 6,6 mld zł, a więc o 3 proc.

Ciągle rośnie wartość kredytów udzielonych klientom (pomijając kredyty dla sektora finansowego). Na dzień 30 czerwca było to 1 bln 71,8 mld zł, czyli o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Największa pula przypada na kredyty mieszkaniowe. Ich wartość przekracza 406 mld zł. W tym do spłaty jest ciągle ponad 108 mld franków szwajcarskich. Ponad 200 mld zł przypada na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw, 155 mld zł na duże firmy i 140 mld to kredyty konsumpcyjne dla osób prywatnych.

To będzie rewolucja. W każdym banku założymy darmowe konto


 

Najszybciej (procentowo) przybywa kredytów dla dużych przedsiębiorstw (9,5 proc.). O 8,8 proc. wzrosła wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych. O 3,1 proc. jest więcej kredytów mieszkaniowych, a o 1,4 proc. wzrosła pula dla MŚP.

Czytaj więcej: Rosną zyski PKO BP. Wyniki zaskoczyły analityków

Więcej niż kredytów jest depozytów włożonych do banków. Łącznie w bankach leży 1 bln 189,7 mld zł. To o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Warto zauważyć, że szybciej przybywa depozytów niż kredytów.

W porównaniu do stanu sprzed roku odnotowano wzrost łącznej wartości depozytów bieżących o 12,9 proc. i jednocześnie spadek depozytów terminowych o 2,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wyniki, banki, opłaty, prowizje, kredyty, depozyty, odsetki, gus
GUS
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
osa
2018-09-08 08:26
ale % od depozytów nikły
Gość
2018-09-07 22:25
Nadal bezkarnie grabią Polaków
ZORRO
2018-09-07 19:26
MORAWIECKI PRZEKONAJ MNIE ABY PIENIĄDZE TRZYMAĆ W POLSKIM BANKU -PKO BP . OGŁOŚ PROGRAM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ZACHĘCAJĄCY ICH DO OSZCZĘDZANIA !
Pokaż wszystkie komentarze (5)