Notowania

gus
07.09.2018 14:59

Zyski sektora bankowego rosną. Choć kilka instytucji miało straty

Polacy trzymają w bankach coraz więcej pieniędzy. Depozytów przybywa nawet szybciej niż udzielanych kredytów. Choć z opłat i prowizji banki mają mniej pieniędzy niż rok wcześniej, dzięki odsetkom ich zyski sięgają blisko 8 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ SOLSKI)
Banki mogą się pochwalić rosnącymi zyskami.

W Polsce działa 614 banków. W tym są 64 banki komercyjne i 550 spółdzielczych. Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie mają wielkie zyski, okazuje się, że 14 banków komercyjnych i 5 spółdzielczych zakończyło pierwsze półrocze na minusie - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS nie informuje o tym, które banki mają straty. Wiadomo jednak, że te są stosunkowo niewielkie. Łącznie wyniosły one około 300 mln zł. To kropla w morzu, jeśli porównamy kwotę do nieco ponad 8 mld zł zysku pozostałych.

Ogółem sektor bankowy w Polsce ma się coraz lepiej. W porównaniu do pierwszego półrocza 2017 wynik netto wzrósł o 16,6 proc. Złożyły się na to przede wszystkim większe dochody z tytułu odsetek. Wzrosły z 20,5 mld zł do 22,4 mld zł (o 8,8 proc.). Na plus banki zaliczyły wyższe o 31 proc. przychody z tytułu dywidend i o 17 proc. wyższe "pozostałe" dochody operacyjne.

Co ciekawe, drugie pod względem istotności źródło dochodów, czyli opłaty i prowizje przyniosły bankom nieco mniejsze wpływy. Spadły z 6,8 do 6,6 mld zł, a więc o 3 proc.

Ciągle rośnie wartość kredytów udzielonych klientom (pomijając kredyty dla sektora finansowego). Na dzień 30 czerwca było to 1 bln 71,8 mld zł, czyli o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

Największa pula przypada na kredyty mieszkaniowe. Ich wartość przekracza 406 mld zł. W tym do spłaty jest ciągle ponad 108 mld franków szwajcarskich. Ponad 200 mld zł przypada na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw, 155 mld zł na duże firmy i 140 mld to kredyty konsumpcyjne dla osób prywatnych.

To będzie rewolucja. W każdym banku założymy darmowe konto

Najszybciej (procentowo) przybywa kredytów dla dużych przedsiębiorstw (9,5 proc.). O 8,8 proc. wzrosła wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych. O 3,1 proc. jest więcej kredytów mieszkaniowych, a o 1,4 proc. wzrosła pula dla MŚP.

Więcej niż kredytów jest depozytów włożonych do banków. Łącznie w bankach leży 1 bln 189,7 mld zł. To o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Warto zauważyć, że szybciej przybywa depozytów niż kredytów.

W porównaniu do stanu sprzed roku odnotowano wzrost łącznej wartości depozytów bieżących o 12,9 proc. i jednocześnie spadek depozytów terminowych o 2,1 proc.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, wiadomości, najważniejsze, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-09-2018

ZORROMORAWIECKI PRZEKONAJ MNIE ABY PIENIĄDZE TRZYMAĆ W POLSKIM BANKU -PKO BP . OGŁOŚ PROGRAM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ZACHĘCAJĄCY ICH DO OSZCZĘDZANIA !

07-09-2018

Obywatel UEMówią o bankach gdzie klienci zarabiają na tym że bank obraca ich pieniędzmi ? czy o lichwiarzach gdzie oprocentowanie konta wynosi 001 % gdzie … Czytaj całość

07-09-2018

Januszpamiętam jak banki kwiczały że wprowadzenie dodatkowego opodatkowania kapitałów spowoduje taką katastrofę należy zatem również przewalutować kredyty , … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)