Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Banki mają się coraz lepiej. Poprawiają zyski nawet o połowę

20
Podziel się:

Banki radzą sobie coraz lepiej. Z czterech, które przedstawiły już wyniki za drugi kwartał 2018 r., wszystkie poprawiły swoje zyski. To jednak nie tylko zasługa pracy bankowców.

Banki zarabiają coraz więcej. To efekt wzorstu sprzedaży kredytów, ale nie tylko
Banki zarabiają coraz więcej. To efekt wzorstu sprzedaży kredytów, ale nie tylko (REPORTER)

Z czterech banków, które przedstawiły już wyniki za drugi kwartał 2018 r., wszystkie poprawiły swoje zyski w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku. To jednak nie tylko zasługa pracy bankowców.
Wobec pierwszego kwartału roku BZ WBK poprawił zysk o 45 proc., ING BSK o 16 proc., Millennium o 24 proc., natomiast mBank o niemal 25 proc. - wylicza "Rzeczpospolita".
Skąd tak dobre wyniki polskich banków? Częściowo, jak podaje dziennik, z niezłej sytuacji gospodarczej w Polsce. Banki przyspieszają na przykład akcję kredytową. Wcześniej rosła ona w tempie ok. 5 proc. rocznie, teraz - nawet o 9 proc.
Rośnie sprzedaż, przede wszystkim jeśli chodzi o hipoteki. Tu banki w pierwszym półroczu zanotowały niemal 17-procentowy wzrost. Jednak i kredytów konsumpcyjnych jest więcej - o ok. 8 proc. Częściej kredyty zaciągają w bankach także przedsiębiorstwa.

Zobacz także: Fala podwyżek za usługi bankowe. Jest szansa, że wkrótce zapłacimy mniej. Zobacz wideo:

Ale jest i inna przyczyna dobrych wyników. W I kwartale banki są prostu bardzo obciążone składkami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Cały sektor bankowy musiał wtedy zaksięgować na to 1,27 mld zł, a to prawie 60 proc. rocznej wartości składki na Fundusz. W kolejnych kwartałach cały sektor płaci już na ten cel po 300 mln zł. Stąd też wyższe zyski w II kwartale względem pierwszego.

* * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl * *

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
S.Rena
4 lata temu
No tak, jeśli oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat poniżej inflacji i do tego podatek pisbelki, to nic dziwnego.
adam
4 lata temu
gdy bankster premierem to i reszta banksterów się tuczy
pol
4 lata temu
morawieckiego pomysł na sukces gospodarczy Polski to w skrócie ŁUPIĆ POLAKÓW
Polak
4 lata temu
Kpina, mafia bankowa pompuje pieniądz wudmuszkę. Przekret stulecia. Morawiecki chce dobrze ale robi źle.
Hipo
4 lata temu
Dorabiają na płaceniu kartą. Dziś sporo osób płaci kartą, a banki na takich transakcjach mają z tego procent. Tracą tylko sklepy i możliwe, ze z tego powodu są podwyżki towarów.