Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
BZ WBK przejmuje polski oddział Deutsche Bank. Sprawdziliśmy, co to oznacza dla klientów

BZ WBK przejmuje polski oddział Deutsche Bank. Sprawdziliśmy, co to oznacza dla klientów

Proces przejęcia ma być nieodczuwalny dla klientów. Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER
Proces przejęcia ma być nieodczuwalny dla klientów.

Wraz z kupnem części Deutsche Banku BZ WBK przejmie obsługę 234 tys. klientów indywidualnych. Prócz tego pod nowym szyldem znajdzie się także blisko 40 tys. przedsiębiorców i ponad 90 tys. zamożnych klientów private bankingu.

Potwierdziły się informacje money.pl o połączeniu wydzielonej części Deutsche Banku z BZ WBK. Dzięki tej transakcji na polskim rynku finansowym powstaje poważna siła, która może zagrozić pozycji Banku Pekao (dziś drugiemu największemu bankowi w Polsce).

Blisko 365 tys. klientów DB trafi pod hiszpańskie skrzydła grupy Santander, w ramach której działa BZ WBK. Sprawdziliśmy, co dla nich oznacza to połączenie.

- Intencją obu banków jest przeprowadzenie procesu w sposób nieodczuwalny dla naszych klientów. Obecnie nie są planowane żadne zmiany w ofercie banku. Do czasu podziału Deutsche Bank Polska kontynuuje świadczenie usług na rzecz swoich Klientów. Z chwilą podziału BZ WBK S.A. przejmie zobowiązania dotyczące produktów i usług klientów Deutsche Bank Polska S.A., w tym oprocentowania, opłat i prowizji - zapewniła nas Katarzyna Wiszniewska z departamentu komunikacji korporacyjnej Deutsche Bank Polska.

Jak poinformował money.pl DB, późniejsze ewentualne zmiany, gdyby miały zajść, będą musiały zostać przedstawione klientom w postaci umowy z nowym właścicielem.

PIN-y i karty zostają

Po przejęciu BZ WBK zyska 234 tys. nowych klientów indywidualnych. To potężna grupa, która ulokowała w banku w sumie 6,6 mld zł. Tu rodzi się pytanie o to, jak w praktyce będzie wyglądała ta "przeprowadzka". Czy będzie konieczność wymienia krat płatniczych, numerów PIN czy też numeru rachunku?

- Z chwilą podziału umowy zawarte przez klientów Deutsche Bank Polska z dotychczasowym bankiem pozostaną w mocy i nie będą wymagały aneksowania. Nie zmienią się również numery przenoszonych rachunków bankowych, aktywne pozostaną wszystkie karty i numery PIN - uspokaja Katarzyna Wiszniewska.

BZ WBK walczy o firmy. Chce do 2018 r. pozyskać 100 tys. nowych klientów

 

 

To dobra wiadomość również dla 39 tys. biznesmenów i 91 tys. klientów private bankingu. Również i ich karty pozostają w mocy.

Co z rachunkami maklerskimi?

Prócz bankowości detalicznej i biznesowej BZ WBK, przejmuje również dom maklerski Deutsche Banku. - Z chwilą zakończenia transakcji, planowanej w IV kwartale 2018 r., dom maklerski DB Securities S.A. zostanie w całości przeniesiony do BZ WBK S.A., wraz z aktywami klientów – potwierdziła Katarzyna Wiszniewska.

Jednak i w tym przypadku jego klienci, posiadający rachunek maklerski w DB, nie powinni specjalnie odczuć scalenia.

- Poza zmianą właściciela domu maklerskiego, nic się więc dla klientów nie zmieni – zapewniła przedstawicielka DB. - Nasi klienci zostaną poinformowania z wyprzedzeniem o dacie przeniesienia - podkreśliła.

Zmieni się rachunek do obsługi kredytu

Zmianę właściciela mogą jednak odczuć te osoby, które w Deutsche Banku zaciągnęły kredyt na mieszkanie, albo pożyczkę hipoteczną denominowaną w obcych walutach.

To jednak nie nastąpi nagle i niespodziewanie. - W przypadku klientów korzystających z kredytu mieszkaniowego czy też pożyczki hipotecznej denominowanej w walutach obcych, rachunek do obsługi kredytu czy pożyczki w Deutsche Bank Polska S.A. docelowo ulegnie zmianie przyznała przedstawicielka Banku. - Poinformujemy naszych klientów z odpowiednim wyprzedzeniem o planowanym terminie zmiany - zapewniła.

współpraca: Jacek Bereźnicki
Czytaj także
Polecane galerie
ABZ
2017-12-16 13:09
KNF udzielając zgody na transakcje postępuje wbrew polskim interesom. Wydzielenie z działalności banku kredytów hipotecznych (niby franki) których nie dotyczy transakcja spowoduje, że w przypadku przegranych procesów sądowych przez Deutsche Bank Polska S.A. część ta będzie prowadzona ze stratą. Oddzielenie spowoduje, że straty tej nie będzie można pokryć z innej działalności banków lub funduszy własnych.
A to oznacza, że za straty banku zapłaci polski podatnik. Nieodpowiedzialność KNF jest porażająca!