Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
skimming
20.02.2011 09:32

Policja rozbiła gang złodziei kart płatniczych

Rumuni kradli kody PIN, fałszowali karty. Działali nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TheTruthAbout.../CC/Flickr)

Gang specjalizujący się w skimmingu, czyli fałszowaniu kart i wyłudzaniu za ich pomocą pieniędzy rozbili wspólnie policjanci i prokuratorzy z kilku europejskich państw. Na trop grupy wpadli funkcjonariusze z Lublina.

- _ Na terenie Rumunii zatrzymano w sumie pięć osób. Możliwe to było dzięki współpracy prokuratury i policyjnych śledczych z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą w Lublinie, Komendy Głównej Policji, Europolu i organów ścigania Rumunii oraz Szwecji _ - powiedział Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego KGP.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t25515.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/skimming;czyli;kradzieze;z;kart;jak;sie;chronic,16,0,423184.html) Skimming, czyli kradzieże z kart. Jak się chronić?
Jak dodał, polski wątek tej sprawy rozpoczął się na przełomie 2009/2010 roku. - _ Wtedy na terenie Lublina odnotowano szereg kradzieży z bankomatów. Policjanci zatrzymali trzy osoby. Jechały autem, które kilka dni wcześniej zauważono w pobliżu jednego z okradzionych bankomatów _ - zaznaczył Hajdas.

Przy zatrzymanych, jak się okazało obywatelach Rumunii, znaleziono sfałszowane karty bankomatowe. Trafili do aresztu, a prokuratura skierowała wobec nich do sądu akt oskarżenia. Ustalono też, że grupa mogła działać nie tylko na terenie Polski ale w całej Unii Europejskiej.

Jak podkreślają policjanci skimming jest dość popularnym wśród przestępców sposobem wyłudzania często znacznych kwot pieniędzy. Tylko od 2009 roku na terenie Polski zatrzymano kilkudziesięciu obcokrajowców, głównie obywateli Rumunii i Bułgarii trudniących się tym procederem. Kilkunastu z nich zostało już zostało skazanych przez sądy.

Znacznie groźniejszą odmianą skimmingu - według policji - jest jednak skimming bankomatowy. W tym przypadku przestępcy instalują na bankomatach specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego kart, jak i kodów PIN.

- _ Technika idzie do przodu i banki coraz częściej w swoich kartach zamiast magnetycznego paska używają czipów. Dlatego przestępcy zaczynają stosować nakładki zatrzymujące w bankomacie albo oryginalną kartę z kodem PIN, albo pieniądze _ - dodał Hajdas.

Tagi: skimming, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz