Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent nie zdecydował co z kontrowersyjna ustawą

0
Podziel się:

Lech Kaczyński zastanawia się czy podpisać ustawę o SKOK-ach.

Prezydent nie zdecydował co z kontrowersyjna ustawą
(prezydent.pl/GFDL)

Lech Kaczyńskinie zdecydował czy podpisze ustawę o SKOK-ach. * *Minister w kancelarii prezydenta Andrzej Duda *zaznacza, że podejmując decyzję w tej sprawie prezydent weźmie pod uwagę zarówno zgłaszane pod adresem ustawy zastrzeżenia, jak i korzyści mogące płynąć ze zmian.*

Ustawa o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych przewiduje, że kasy, podobnie jak banki, mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Na jej podpisanie Lech Kaczyński ma czas do 30 listopada.

Według Dudy prezydent weźmie pod uwagę _ wszystkie zastrzeżenia jak i korzyści jakie mogą wypływać z treści tej ustawy _. _ - Są różne zastrzeżenia, które tam są podnoszone. Część tych opinii ma bardzo merytoryczny wymiar prawny. To są analizy pokazujące pewne mechanizmy, które tam zostały wprowadzone _ - mówi minister.

W 2008 r. SKOK-i udzieliły blisko 7 mld zł pożyczek, a przyjęte przez nie depozyty osiągnęły wartość 8,6 mld zł. *Oszczędności w SKOK-ach zdeponowało ponad *1,8 mln Polaków.

O zawetowanie ustawy zaapelowało do prezydenta kilka organizacji. Krajowa Rada Spółdzielcza oraz XXIII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ _ Solidarność _ zarzucają ustawie m.in., że ingeruje w niezależność kas i dyskryminuje je względem banków komercyjnych. Prośbę o weto do prezydenta wystosowała także organizacja Cooperatives Europe, zrzeszająca 250 tys. przedsiębiorstw spółdzielczych.

Z podobnym apelem wystąpił także wiceprzewodniczący Światowej Rady Unii Kredytowych Dave Grace. Jego zdaniem ustawa _ nie respektuje w pełni różnicy pomiędzy bankami a SKOK i mogłaby potencjalnie zdestabilizować spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe w Polsce _.

Organizacja uważa, że ustawa jest niezgodna z zaleceniami grupy G-20 (dotyczącymi regulowania rynku finansowego - PAP) i może zaszkodzić polskiemu sukcesowi. _ - Ustawa o SKOK ogranicza możliwości prowadzenia działalności przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe _ - napisał Grace.

| CO JEST W USTAWIE O SKOK-ach |
| --- |
| Zgodnie z ustawą środki zgromadzone w SKOK-ach mają podlegać publicznemu nadzorowi państwowemu. Kompetencje nadzorcze zostaną przesunięte z Kasy Krajowej SKOK do Komisji Nadzoru Finansowego. Kasa Krajowa ma odgrywać rolę instytucji zrzeszającej kasy i kontrolującej ich działalność pod kątem zgodności z ustawą i zaleceniami nadzorczymi KNF. Miałaby też zabezpieczać płynność finansową kas. Nadzór KNF będzie podobny jak w przypadku banków. Wszystkie kasy będą musiały przejść obowiązkowy audyt finansowy, KNF będzie udzielała licencji na działanie SKOK-ów. Zgoda Komisji będzie konieczna dla powołania szefa Kasy Krajowej SKOK. Kasa Krajowa będzie spółdzielnią osób prawnych - wszystkich kas w Polsce, które będą miały obowiązek zrzeszania się w niej. Na walnym zgromadzeniu jedna kasa miałaby mieć 1 głos. Kasa krajowa pełniłaby jedynie funkcje usługowe dla SKOK i pośredniczyła w rozliczaniu pomiędzy Kasami i miała możliwość zaciągnięcia kredytu w NBP. |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)