Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Jest zgoda na przejęcie części Raiffeisena. Pełna kontrola w rękach BGŻ BNP Paribas

2
Podziel się:

W przyszłym roku ma się rozpocząć fuzja operacyjna obu banków.

Raiffeisen Bank Polska zmienia właściciela.
Raiffeisen Bank Polska zmienia właściciela. (Wlodzimierz Wasyluk / East News)

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie wyłącznej kontroli nad Raiffeisen Bank Polska przez BGŻ BNP Paribas. W przyszłym roku ma się rozpocząć fuzja operacyjna obu banków.

Europejscy urzędnicy stwierdzili, że planowana transakcja nie budzi obaw o naruszenie zasad konkurencji. Potencjalne skutki przejęcia zostały przeanalizowane w ramach uproszczonej procedury.

Grupa BNP Paribas wspólnie z Bankiem BGŻ BNP Paribas zawarły 10 kwietnia umowę nabycia części działalności Raiffeisen Bank Polska. Nabywana część działalności obejmuje podstawową działalność bankową z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz kilku innych aktywów.

Przejęcie wyceniono na 3,25 mld zł.

Harmonogram transakcji przewidywał podniesienie funduszy własnych BGŻ BNP Paribas o 800 mln zł do lipca. Z kolei podział banku i zamknięcie transakcji na czwarty kwartał. Na przyszły rok zaplanowano fuzję operacyjną.

Od dawna mówiło się, że Austriacy sprzedają Raiffeisen Polbank, bo na polskim rynku brakuje mu odpowiedniej skali działalności do generowania oczekiwanych zysków. Francuzi z kolei zdają sobie sprawę, że po przejęciu, w ich rękach znajdzie się siódmy i dziesiąty bank w Polsce. Razem przeskoczyłyby m.in. ING Bank Śląski.

Zobacz także: "Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"

"Dzięki komplementarnym zakresom działalności obu banków transakcja pozwoli bankowi stać się jednym z czołowych uczestników rynku z aktywami ogółem w wysokości ponad 100 mld zł, umocni zajmowaną przez bank pozycję szóstego banku na rynku w Polsce i pozwoli dążyć do wejścia do pierwszej piątki" - deklarowały władze BGŻ BNP Paribas.

_ _

Raiffeisen i BGŻ BNP w Polsce dysponują komplementarnymi sieciami placówek. Połączona instytucja ma być równomiernie obecna zarówno w dużych miastach, jak i w średnich i mniejszych miejscowościach. Połączone jednostki IT nadal będą zlokalizowane w Warszawie i Krakowie, a struktury operacyjne pozostaną w Krakowie i Rudzie Śląskiej.

Raiffeisen Bank Polska, działający pod nazwą Raiffeisen Polbank, został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

Aktywa podstawowej działalności Raiffeisena wynosiły na koniec 2017 roku 39,8 mld zł, kredyty brutto klientów - 19 mld zł, a depozyty - 34,4 mld zł. Razem obie instytucje posiadały zatem 112,6 mld zł aktywów, kredyty brutto sięgały 74,8 mld zł, a depozyty - 88,8 mld zł.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

banki
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Maq
4 lata temu
BGŻ BNP Paribas Raiffeisen Polbank Bank Polska, ciekawa nazwa :)
Zebi
4 lata temu
Raiffeisen Polbank.... gdybym nie musiał- dawno bym z ich usług zrezygnował