Notowania

W końcu zapadała decyzja. BGŻ BNP Paribas kupuje Raiffeisen Bank Polska

Wartość transakcji ustalono na ponad 3 miliardy złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk / East News)

Po wielu miesiącach negocjacji w końcu jest wszystko jasne. BNP Paribas wspólnie z Bankiem BGŻ przejmą Raiffeisen Bank Polska. Wspólnie będą tworzyć jedną z największych grup bankowych w kraju. Wartość transakcji ustalono na ponad 3 mld zł.

Grupa BNP Paribas i BGŻ BNP Paribas zawarły umowę nabycia głównej części działalności Raiffeisen Bank Polska. Obejmuje podstawową działalność bankową z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz kilku innych aktywów - poinformowały strony.

Zamknięcie całej transakcji przewidywane jest na ostatnie trzy miesiące 2018 roku. Do tego czasu władze BGŻ BNP Paribas liczą na uzyskanie zgód m.in. UOKiK i KNF. Fuzja organizacyjna, dotycząca m.in. placówek, zaplanowana jest na 2019 rok.

Za aktywa Raiffeisena konkurent zapłaci 3,25 mld zł. Zostaną one wydzielone i przeniesione do BGŻ BNP Paribas.

W pierwszej kolejności przejmujący nabędzie mniejszościowy pakiet akcji w Raiffeisenie. Będzie to około 45 proc. W dalszym kroku, BGŻ BNP wyemituje około 49,6 mln akcji na rzecz BNPP oraz właściciela Raiffeisena, które później zostaną między nimi w określony sposób wymienione.

"Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"

O możliwym ogłoszeniu decyzji w tym tygodniu pisały media już kilka dni temu. Temat ten z resztą był żywy od co najmniej kilku miesięcy. Negocjacje jednak przedłużały się.

Od dawna mówiło się, że Austriacy sprzedają Raiffeisen Polbank, bo na polskim rynku brakuje mu odpowiedniej skali działalności do generowania oczekiwanych zysków. Francuzi z kolei zdają sobie sprawę, że po przejęciu, w ich rękach znajdzie się siódmy i dziesiąty bank w Polsce. Razem przeskoczyłyby m.in. ING Bank Śląski.

"Dzięki komplementarnym zakresom działalności obu banków transakcja pozwoli bankowi stać się jednym z czołowych uczestników rynku z aktywami ogółem w wysokości ponad 100 mld zł, umocni zajmowaną przez bank pozycję szóstego banku na rynku w Polsce i pozwoli dążyć do wejścia do pierwszej piątki" - czytamy w komunikacie BGŻ BNP Paribas.

- Wierzę, że ta transakcja wzmocni naszą pozycję wśród największych banków w Polsce i przybliży nas do pierwszej piątki. Cieszymy się, że staniemy się aktywnym uczestnikiem konsolidacji polskiego sektora bankowego. Jest to dla nas szansa, by stworzyć bank większy, zyskowniejszy i efektywniejszy, który w pełni będzie odpowiadał rosnącym potrzebom naszych klientów - komentuje Przemek Gdański, kierujący pracami zarządu banku BGŻ BNP Paribas.

Raiffeisen i BGŻ BNP w Polsce dysponują komplementarnymi sieciami placówek. Połączona instytucja ma być równomiernie obecna zarówno w dużych miastach, jak i w średnich i mniejszych miejscowościach. Połączone jednostki IT nadal będą zlokalizowane w Warszawie i Krakowie, a struktury operacyjne pozostaną w Krakowie i Rudzie Śląskiej.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

Aktywa podstawowej działalności Raiffeisena wynosiły na koniec 2017 roku 39,8 mld zł, kredyty brutto klientów - 19 mld zł, a depozyty - 34,4 mld zł. Razem obie instytucje posiadały zatem 112,6 mld zł aktywów, kredyty brutto sięgały 74,8 mld zł, a depozyty - 88,8 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przejęcie, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2018

AndrzejBGŻ Paribas to największy ździerca na naszym rynku. Właśnie zlikwidowałem konto. Nie polecam!

10-04-2018

SzajgecTo żadna niespodzianka, gdyż Raiffeisen był do wzięcia już od mocno ponad roku. Ludzie zazwyczaj mówią, że mniej banków na rynku, to gorzej dla … Czytaj całość

10-04-2018

dfgh45698Niech bankrutują zagraniczne to polskie będą miały się dobrze.

Rozwiń komentarze (17)