Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada nadzorcza PKO BP odwołała prezesa Pruskiego

0
Podziel się

Oficjalnym powodem jest zła współpraca z radą nadzorczą banku.

Rada nadzorcza PKO BP odwołała prezesa Pruskiego
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bDyCSslh

Rada Nadzorcza PKO BP odwołała we wtorek Jerzego Pruskiego z funkcji prezesa banku oraz Tomasza Mironczuka ze stanowiska wiceprezesa odpowiedzialnego za inwestycje banku - poinformował bank w komunikacie.

Wiceminister skarbu Joanna Schmid podkreśliła, że była to decyzja rady nadzorczej banku. _ - To ona odwołała prezesa Pruskiego i wiceprezesa Mironczuka _ - powiedziała.

Wyjaśniła, że Ministerstwo Skarbu zwróciło się do zarządu banku o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. _ _

bDyCSslj

_ - Wystąpiliśmy do zarządu banku z wnioskiem zawierającym trzy punkty. Dotyczą one zmiany w składzie zarządu i rady nadzorczej oraz przedstawienia przez zarząd informacji w sprawie zaawansowania prac dotyczących podwyższenia kapitału _ - powiedziała.

Schmid dodała, że pełniącym obowiązki prezesa został dotychczasowy wiceprezes banku Wojciech Papierak.

Bank podał w komunikacie, że rada nadzorcza PKO BP powierzyła Papierakowi _ pełnienie obowiązków prezesa zarządu PKO BP z dniem 7 lipca 2009 roku do czasu wyboru prezesa _.

30 czerwca walne zgromadzenia akcjonariuszy PKO BP zdecydowało o wypłacie dywidendy z zysku netto za 2008 rok. Wniosek o 1 mld zł dywidendy z zysku banku złożył na WZA przedstawiciel Skarbu Państwa. Wcześniej zarząd proponował, żeby wypłacić prawie 100 proc. zysku za 2008 rok, czyli 2,88 mld zł. Zgodnie z propozycją Skarbu Państwa, dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 24 września.

bDyCSslp

Walne zgromadzenie PKO BP zdecydowało również o emisji do 300 mln akcji z zachowaniem prawa poboru. Dniem ustalenia prawa poboru będzie 29 października. Ostateczną decyzję o wielkości emisji podejmie zarząd PKO BP, natomiast cenę emisyjną określi rada nadzorcza, po rekomendacji zarządu. Według wcześniejszych szacunków, wartość emisji akcji może sięgnąć 5 mld zł.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił w ubiegły wtorek dziennikarzom, że dobrze ocenia decyzję WZA PKO BP w sprawie dywidendy i emisji akcji. _ _

_ - To jest projekt, który został przygotowany przez większościowego akcjonariusza, czyli Skarb Państwa. Uważamy, że takie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla banku, a jednocześnie pozwala zrealizować nasze cele. Chcemy w horyzoncie 2009, 2010 roku pobrać z banku dywidendę. Robimy to w taki sposób, że za 2008 rok pobieramy 1/3 zysku, czyli 1 mld zł. Następnie realizujemy proces dokapitalizowania. Po dokapitalizowaniu możemy po trzech kwartałach - a wszystko na to wskazuje, że bank będzie miał zysk po trzech kwartałach - w części pobrać dywidendę zaliczkową _ - podkreślił Grad.

bDyCSslq

Skarb Państwa posiada 51,24 proc. akcji PKO BP, a pozostali akcjonariusze - 48,76 proc.

Raport Money.pl
*Rząd może zabrać spółkom 8 mld zł. Na łatanie budżetu * Prawie miliard zł dał KGHM, 2,7 mld czeka w innych spółkach giełdowych, a ponad 4,3 mld poza giełdą. Czytaj w Money.pl
bDyCSslK
KOMENTARZE
(0)