Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejna agencja obniża rating Getin Noble Banku. Negatywny wpływ afery KNF

8
Podziel się

Warszawa, 16.11.2018 (ISBnews) - Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany Getin Noble Bankowi (GNB) o jeden stopień z poziomu B do B-. Utrzymana została negatywna perspektywa ratingu, podał EuroRating.

Getin Noble Bank pod lupą ekonomistów.
Getin Noble Bank pod lupą ekonomistów. (Mariusz Grzelak/REPORTER)
bDAuYPhN

EuroRating ostrzega, że konflikt Leszka Czarneckiego z KNF może mieć negatywny wpływ na bank. Szczególnie w odniesieniu do realizacji planu ochrony kapitału. Efektem jest obniżka ratingu i groźba kolejnych cięć.

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany Getin Noble Bankowi (GNB) o jeden stopień z poziomu "B" do "B-". Jednocześnie utrzymana została negatywna perspektywa ratingu - podał EuroRating.

"Kolejna, czwarta już obniżka ratingu kredytowego banku Getin Noble Bank S.A. związana jest z negatywnym wpływem, jaki na reputację i postrzeganie banku na rynku może mieć skandal związany z ujawnieniem nagrań kontrowersyjnej rozmowy byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z przewodniczącym rady nadzorczej i większościowym udziałowcem Getin Noble Banku - Leszkiem Czarneckim oraz z wszczęciem przez prokuraturę śledztwa w tej sprawie" - czytamy w komunikacie.

bDAuYPhP

Według agencji, sprawa ta może mieć w przyszłości negatywny wpływ na współpracę banku z organem nadzoru, co jest szczególnie istotne w kontekście faktu, że Getin Noble Bank realizuje obecnie zatwierdzony przez KNF plan ochrony kapitału. Zgodnie z jego zapisami bank zobowiązany jest do podwyższenia współczynników kapitałowych powyżej minimalnych poziomów wyznaczonych przez nadzór.

Agencja bierze pod uwagę fakt, że założone w planie ochrony kapitału dofinansowanie banku kwotą 1 mld zł zostało zagwarantowane przez głównego akcjonariusza, jednak prawie połowa tej kwoty ma mieć formę emisji obligacji zamiennych na akcje, które nie wzmocnią bezpośrednio kapitału banku najwyższej jakości. EuroRating zwraca przy tym uwagę na fakt, że emisji obligacji tego typu nie przewiduje na razie polskie prawo.

Zobacz także: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"
bDAuYPhV

Plan ochrony kapitału Getin Noble Banku zakłada także przeprowadzanie kolejnych emisji obligacji podporządkowanych. Mają finansować działalność banku, ale według agencji EuroRating, przez kryzys wizerunkowy może być ciężko znaleźć inwestorów instytucjonalnych, którzy wyłożą swoje pieniądze.

Eksperci utrzymali negatywną perspektywę ratingu GNB, co związane jest m.in. z niepewnością odnośnie realizacji (lub wydłużenia w czasie) planowanego przez bank wzmocnienia pozycji kapitałowej oraz restrukturyzacji działalności, mającej skutkować osiąganiem dodatnich wyników finansowych.

bDAuYPhW

Agencja zwraca także uwagę na dodatkowe ryzyko, jakie wiąże się z uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez sejm ustawą o wzmocnieniu nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku. Zgodnie z jedną z poprawek, w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku poniżej wymaganego prawem poziomu albo powstania niebezpieczeństwa takiego obniżenia, Komisja Nadzoru Finansowego mogłaby uznaniowo podjąć decyzję administracyjną o przymusowym przejęciu banku przez inny bank.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na warszawskiej giełdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAuYPiq
Źródło:
KOMENTARZE
(8)
kaja
2 lata temu
to jest duży bank, nie ma się co martwić o getin ;)
Bankowiec
2 lata temu
Upadek Getin Bank jest już pewny. Właściciel jak sadzę, wycofał z niego największe możliwie środki finansowe i je doskonale zabezpieczył. Teraz już bank stacza się ku upadłości i nic nie może już tego zatrzymać. To kwestia najwyżej kilku tygodni.
mon
2 lata temu
Zle to było w marcu. Teraz getin ma się całkiem spoko więc ja o upadek się nie boję.
bDAuYPir
Teresa
2 lata temu
Ja 1 udznaleźć 80 zł straciłam w Skoku padł
ak
2 lata temu
A podobno przekręty, to domena PO