Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Rekomendacja J" przyjęta. Ważne zmiany dla banków

0
Podziel się

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przyjęła skierowaną do banków Rekomendację J dotyczącą zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach.

"Rekomendacja J" przyjęta. Ważne zmiany dla banków
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDmFeKXp

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przyjęła skierowaną do banków _ Rekomendację J _dotyczącą zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach.

Zgodnie z_ Rekomendacją J _banki będą stosować jednolite standardy gromadzenia, przetwarzania i udostępniania w wiarygodnych bazach danych o rynku nieruchomości. Rekomendacja zakłada też opisanie zbioru cech identyfikujących nieruchomości, które należy gromadzić w bazie, a także stosowanie statystycznych modeli oceny ryzyka zmiany wartości zabezpieczeń na nieruchomościach w przypadku banków _ istotnie zaangażowanych _ w tak zabezpieczone kredyty.

Banki istotnie zaangażowane, to według KNF banki, w których udział portfela kredytów zabezpieczonych hipotecznie przekracza 2 proc. wartości takich kredytów całego sektora bankowego. Postanowieniami Rekomendacji J mają być objęte banki, w których udział kredytów zabezpieczonych hipotecznie we własnych portfelach kredytowych przekracza 10 proc.

_ - Ze względu na znaczny rozwój rynku nieruchomości, wzrost udziału kredytów zabezpieczonych hipotecznie w portfelach banków oraz charakter ryzyka generowanego przez tego rodzaju ekspozycje kredytowe, zarządzanie ryzykiem wynikającym z zaangażowania w kredyty zabezpieczone na nieruchomościach nabiera szczególnego znaczenia. Rekomendacja zawiera rozwiązania, które przyczynią się do poprawienia standardów rynkowych w tym zakresie _ - czytamy w komunikacie KNF.

bDmFeKXr

Zalecenia wejdą w życie z dniem 1 października 2013 r., z wyjątkiem rekomendacji 11 i 12, które będą obowiązywać od dnia 1 kwietnia 2014 r. Rekomendacje 11 i 12 dotyczą stosowania modeli statystycznych opartych o dane pochodzące z wiarygodnych zewnętrznych (międzybankowych) lub z wewnętrznych baz danych w celu dokonania właściwej oceny ryzyka zmiany wartości zabezpieczeń na nieruchomościach.

bDmFeKXS
nieruchomości
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)