Notowania

Przejdź na
wikileaks
19.01.2011 19:25

Skazany za dostarczanie informacji Wikileaks

Były bankier Rudolf Elmer został dziś skazany na karę grzywny w zawieszeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Znany jako dostawca informacji dla demaskatorskiego portalu Wikileaks szwajcarski były bankier Rudolf Elmer został dziś skazany na karę grzywny w zawieszeniu za grożenie, wielokrotne usiłowanie wymuszenia i wielokrotne naruszenie tajemnicy bankowej.

Sąd okręgowy w Zurychu wymierzył Elmerowi, byłemu pracownikowi banku Julius Baer, karę pieniężną 7200 franków szwajcarskich (tzn. 240 stawek dziennych po 30 franków), zawieszając jej wykonanie na okres dwóch lat. Skazany, który wcześniej spędził w areszcie 30 dni, musi ponadto uiścić trzy czwarte kosztów sądowych w wysokości 5 tys. franków. Prokuratura domagała się dla niego ośmiu miesięcy pozbawienia wolności i grzywny 2 tys. franków.

Elmer, który trzy lata temu i w ubiegły poniedziałek dostarczył Wikileaks informacje na temat nielegalnego unikania opodatkowania przez bankowych klientów, przyznał się do przesyłania poufnych danych zarówno Wikileaks, jak i władzom skarbowym. Jak zaznaczył, demaskując podatkowych oszustów, występował w roli osoby budzącej czujność opinii publicznej, zwanej popularnie w języku angielskim _ whistleblower _ (dmuchającym w gwizdek).

Elmer zaprzeczył jednak, by dopuścił się innych zarzucanych mu w akcie oskarżenia przestępstw - szantażowania i grożenia bankowi Julius Baer zamachem bombowym. Jak oświadczył, nigdy nie brał pieniędzy za dostarczane poufne informacje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wikileaks;ma;dane;o;oszustach;podatkowych,30,0,755230.html) Wikileaks ma dane o oszustach podatkowych Wśród 2 tysięcy nazwisk osób, które unikały płacenia podatków ma być około 40 polityków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t129090.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/za;rewolucja;w;tunezji;stoi;wikileaks,66,0,754242.html) Za rewolucją w Tunezji stoi Wikileaks? To depesze ambasadora USA w Tunisie ujawniły korupcję na szczytach władzy w Tunisie.
Tagi: wikileaks, bankier, skazany, więzienie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz