Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SKOK-i nie będą mogły udzielać kredytów objętych dopłatami

0
Podziel się:

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nie będą mogły udzielać kredytów na własne mieszkanie i na remonty budynków mieszkalnych, do których oprocentowania będzie dopłacało państwo

- zdecydował w czwartek Sejm.

Sejm tym samym odrzucił, zgodnie z rekomendacją sejmowych komisji, wszystkie poprawki Senatu do dwóch ustaw: o dopłatach do oprocentowania kredytów na własne mieszkanie i o dopłatach do oprocentowania kredytów na remonty budynków mieszkalnych.

Poprawki Senatu zmierzały do tego, by objętych ustawami kredytów udzielały nie tylko banki, mające odpowiednie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ale także spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Narodowy Bank Polski negatywnie odniósł się do poprawek Senatu. W jego ocenie doprowadziłyby one do tego, że SKOK-i mogłyby udzielać swoim członkom kredytów i pożyczek na wszystkie cele - tak jak banki - bez ustawowo określonego ich okresu.

Obecnie te kasy mogą swoim członkom udzielać kredytów na nie dłużej niż 3 lata, przy czym kredyty na cele mieszkalne mogą być udzielone na 5 lat.

W ocenie NBP, przeciwko uchwaleniu senackich poprawek przemawia m.in. to, że nie została odpowiednio uregulowana kwestia nadzoru nad SKOK-ami tak, jak nad bankami. Ponadto wątpliwości budzi poziom fachowego przygotowania ich pracowników do współpracy z BGK.

Pierwsza z ustaw, o kredytach na własne mieszkanie, zakłada pomoc państwa dla osób o określonych dochodach, w spłacie kredytów zaciągniętych na własne mieszkanie o powierzchni do 50 m kw.

Pomoc ta będzie miała postać dopłaty do odsetek od kredytów zaciągniętych na nie dłużej niż 20 lat. Będzie ona przyznawana na 5 lat, a po upływie tego czasu zainteresowani będą mogli ubiegać się o jej ponowienie na okres 12 miesięcy. Wielkość dopłaty została uzależniona od poziomu dochodów i stanowić będzie 50, 30 i 10 proc. odsetek - najwięcej dla osób o najmniejszych dochodach.

Ustawa wyklucza możliwość łączenia ulgi budowlanej i pomocy państwa w postaci dopłaty do oprocentowania kredytów zaciągniętych na własne mieszkanie.

Dopłaty będą mogły być udzielane, jeśli kredyt został zaciągnięty na budowę mieszkania, wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej na nowo budowane mieszkanie, zakup budowanego lub wybudowanego nowego mieszkania od gminy albo osoby prawnej, jednostki, która nie ma osobowości prawnej, lub osoby fizycznej, która je buduje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustawa przewiduje także dopłaty do oprocentowania kredytów zaciągniętych na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę budynku, aby uzyskać wyodrębniony lokal mieszkalny, lub przy adaptacji w celach mieszkaniowych budynku o innym przeznaczeniu.

Druga z przyjętych ustaw, o kredytach remontowych, zakłada pomoc państwa w spłacie kredytów na remonty budynków mieszkalnych (ale nie poszczególnych mieszkań), także w postaci dopłaty do odsetek od kredytów, zaciągniętych na nie dłużej niż 10 lat.

Z ustawy wynika, że dopłata państwa stanowić będzie połowę odsetek od kredytów, których udzielą banki mające umowę z obsługującym ten program Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ustawa odnosi się do kredytów zaciągniętych na remonty budynków mieszkalnych przez wspólnoty mieszkaniowe, gminy i spółdzielnie mieszkaniowe oraz przez osoby fizyczne, będące właścicielami domów jednorodzinnych, zasiedlonych w przeszłości na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale.

Ustawa dopuszcza także dopłaty do oprocentowania kredytów zaciągniętych przez osoby fizyczne lub prawne, będące właścicielami lub zarządcami budynków mieszkalnych, w których liczba lokali mieszkalnych zajmowanych przez najemców jest większa niż liczba pozostałych lokali mieszkalnych.

Obie ustawy mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)