Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SKOK-i żądają informacji od prezydenta

0
Podziel się

Chodzi o udostępnienie opinii, na podstawie których Bronisław Komorowski ograniczył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy o SKOK z konstytucją.

SKOK-i żądają informacji od prezydenta
(hr.icio/CC/Flickr)
bDTeahph

Krajowa SKOK poinformowała, że zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o udostępnienie opinii, na podstawie których ograniczył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy o SKOK z konstytucją.

W 2009 r. ówczesny prezydent Lech Kaczyński zaskarżył ustawę o SKOK-ch do Trybunału Konstytucyjnego, ale na początku marca 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o ograniczeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent wycofał zastrzeżenia wobec przepisów ustanawiających nad działalnością SKOK-ów nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Teraz podlegają Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.

bDTeahpj

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta podało, że podstawową zaletą wzmocnienia nadzoru nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi jest zapewnienie większego bezpieczeństwa ulokowanych tam pieniędzy. O objęcie SKOK-ów skuteczniejszym nadzorem apelowały w swoich raportach i opiniach czołowe instytucje dbające o bezpieczeństwo finansowe, m.in. Bank Światowy i Europejski Bank Centralny.

Trybunał rozpatrzy kwestię zgodności z konstytucją przepisów ustawy dotyczących pokrywania roszczeń członków kas w przypadku upadłości kas (art. 91 ust. 1 i 2) oraz uregulowań, w których arbitralnie określony jest katalog organów SKOK (art. 17 pkt 1).

Lech Kaczyński kierując ustawę do TK argumentował, że ustawa _ zbyt dalece ingeruje w samorządność i niezależność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych _.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, nadzór KNF nad SKOK-ami będzie podobny jak w przypadku banków komercyjnych. Wszystkie kasy zostaną obowiązkowo poddane audytowi finansowemu, ponadto KNF będzie udzielała licencji na ich działanie. Zgoda Komisji będzie konieczna, by powołać szefa Kasy Krajowej SKOK.

bDTeahpp
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t40765.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/skok-i;tarfia;jednak;pod;nadzor;bankowy,15,0,646927.html) SKOK-i tarfią jednak pod nadzór bankowy? PO zaapeluje do Bronisława Komorowskiego o podpisanie ustawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydencie;pokaz;ekspertyzy;o;ofe,14,0,804622.html) Prezydencie pokaż ekspertyzy o OFE Leszek Balcerowicz i kilku byłych ministrów uważają, że nie przedstawienie ekspertyz społeczeństwu, przeczy zasadzie przejrzystości debaty publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t40765.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/knf;wezmie;pod;lupe;skok-i,9,0,770313.html) KNF weźmie pod lupę SKOK-i? Zdaniem Banku Światowego wzmocniłoby to stabilność systemu kas spółdzielczych.
bDTeahpK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)