Notowania

Słowacja chce opodatkować najbogatszych

Robert Fico rezygnuje z 19-procentowego podatku liniowego i wprowadzi nową stawkę podatkową dla najbogatszych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Głównym celem lewicowego gabinetu ma być stabilizacja finansów publicznych i obniżenie deficytu budżetowego w bieżącym roku do 4,6 procent PKB. Docelowo deficyt zostanie obniżony do 3 procent PKB w roku 2013.

Premier Słowacji Robert Fico (na zdjęciu) rezygnuje z 19-procentowego podatku liniowego i wprowadzi nową stawkę podatkową dla najbogatszych. - _ Nie możemy krzywdzić obywateli z niskimi dochodami _ - oświadczył premier dodając, że _ za uzdrowienie finansów publicznych powinni odpowiadać silni i bogaci _.

Stawka _ podatku od luksusu _ zostanie ustalona przez zespół doradców różnych środowisk społecznych i zawodowych, tzw. Radę Solidarności i Rozwoju.

Rząd planuje również opodatkować banki i wprowadzić podatek od transakcji finansowych. Obecnie podatek, który płacą instytucje finansowe, wynosi 0,4 proc. i należy do największych w Unii Europejskiej. Fico zapowiada, że wzrośnie on do 0,6-07 proc.

Lewicowy gabinet chce także łagodzić skutki kryzysu odczuwane przez obywateli Słowacji, wspierać rozwój gospodarki i obniżyć wysoką stopę bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Premier podkreślił, że _ Słowacja nie idzie drogą oszczędności z powodu wytycznych Unii Europejskiej, ale po to, by zachować wiarygodność na międzynarodowych rynkach finansowych _. Podkreślił konieczność ściślejszej współpracy z Unią i zdecydowanej walki z korupcją.

Opozycja zapowiedziała, że podda program rządu ostrej krytyce. Debata na ten temat rozpocznie się w czwartek, ale już teraz wiadomo, że lewica uzyska wotum zaufania, ponieważ ma poparcie 83 posłów w 150-osobowym parlamencie.

Obserwatorzy podkreślają, że kondycja słowackiej gospodarki po dwóch latach rządów liberalno-prawicowej ekipy premier Ivety Radiczovej jest w dobrym stanie. W roku 2011 Słowacja odnotowała 3,5-procentowy wzrost gospodarczy, a całkowite zadłużenie wynosi 41 proc. PKB, a zatem zdecydowanie poniżej średniej unijnej.

Ugrupowanie Roberta Fico, SMER, wygrało 10 marca przedterminowe wybory parlamentarne rozpisane po upadku rządu Radiczovej. SMER utworzył samodzielnie rząd, a 4 kwietnia Robert Fico został premierem Słowacji. Fico, prawnik z wykształcenia, docent Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie, stał już na czele słowackiego rządu w latach 2006-2010.

Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1332198000&de=1332284340&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURUSD&colors%5B0%5D=%231f5bac&st=1&w=600&h=300&cm=0&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Tagi: podatek dla najbogatszych, słowacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz