Notowania

interwencja nbp
27-02-2009 (17:54)

Słowna interwencja NBP. Złoty w górę

NBP podejmie kolejne działania wspomagające system finansowy - zapowiada Skrzypek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Narodowy Bank Polski rozszerzy dotychczasowe oraz wdroży nowe instrumenty, mające na celu zwiększenie płynności sektora bankowego i pobudzenie aktywności banków - podał NBP w komunikacie.

_ Podczas spotkania przedstawicieli sektora bankowego z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej,a także w trakcie tzw. szczytu społecznego, Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zapowiedział rozszerzenie dotychczasowych oraz wdrożenie nowych instrumentów, mających na celu zwiększenie płynności sektora bankowego i pobudzających aktywność banków _ - napisano w komunikacie.

_ Przedstawione na spotkaniu przez szefa polskiego banku centralnego propozycje spotkały się z aprobatą obecnych na spotkaniu przedstawicieli banków komercyjnych _ - dodano.

W ocenie NBP, wprowadzony w październiku ubiegłego roku plan poprawy płynności sektora bankowego przyniósł oczekiwane efekty.

_ Średni stan zadłużenia banków z tytułu operacji objętych Pakietem Zaufaniawynosi obecnie: dla operacji repo 12,2 mld złotych a dla transakcji swapów walutowych 2,3 mld złotych. Ponadto NBP zasilił system bankowy kwotą ponad 8 mld złotych poprzez wcześniejszy wykup obligacji _ - napisano.

Zdaniem Narodowego Banku Polskiego niezbędne jest jednak dalsze współdziałanie instytucji odpowiedzialnych za system finansowy, w tym podjęcie działań wynikających z zapowiedzianego przez rząd Planu Stabilności i Rozwoju, którego zapisy mają jak dotychczas charakter bardzo ogólny i w wielu przypadkach nie są znane jeszcze konkretne rozwiązania.

_ Pożądane efekty może przynieść także skuteczne zachęcenie banków pozostających pod nadzorem właścicielskim skarbu państwa do bardziej otwartej polityki kredytowej _ - oceniło NBP.

_ Istotnym czynnikiem niezbędnym do osiągnięcia zamierzonych celów, zarówno gospodarczych, jak i społecznych jest współpraca i koordynacja działań w ramach trzech podstawowych instytucji odpowiedzialnych za stabilność sektora finansowego w Polsce _ - dodaje komunikat.

| *KOMENTARZ MONEY.PL * |
| --- |
| **

Marek Knitter, analityk Money.pl**: Wypowiedź prezesa NBP Sławomira Skrzypka najwyraźniej wpłynęła pozytywnie na rynek walutowy. Przed godziną 18. za jedno euro płacono 4,6740 zł, a za dolara 3,6912 zł. Natomiast po godzinie 19. euro było już warte 4,6445 zł, a amerykańska waluta 3,6577 zł. Należy jednak zauważyć, że o tej porze na rynku międzybankowym w Polsce płynność jest bardzo niewielka, a ewentualne zlecenia jeżeli się pojawiają to pochodzą przede wszystkim z zagranicy. |

Tagi: interwencja nbp, skrzypek, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz