Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria rośnie wolniej. Frank w dół

0
Podziel się:

Dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych we franku. Szwajcarska waluta zaczęła się osłabiać. Zobacz dlaczego.

Szwajcaria rośnie wolniej. Frank w dół
(dirk.olbertz/CC/Flickr)

Szwajcarski rząd obniżył dzisiaj prognozę wzrostu gospodarczego w przyszłym roku z 1,9 do 1,5 procenta. Wini za to umacniającego się franka, który nie sprzyja nie tylko polskim kredytobiorcom, ale również tamtejszym eksporterom.

Zdaniem szwajcarskich ekonomistów umacniająca się waluta powoduje, że dający prawie połowę tamtejszego PKB eksport mocno ucierpi wskutek umocnienia się franka, który w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zyskał do euro aż 15 procent.

Jak podaje Bloomberg, według nowych prognoz szwajcarski eksport ma w przyszłym roku wzrosnąć o 3 procent, podczas gdy do tej pory mówiono o wzroście sięgającym nawet 4,7 procent. Z kolei inwestycje wzrosną nie o 3,5 procent, a o 3 procent.

Na te informacje frank szwajcarski zareagował dzisiaj osłabieniem, zarówno wobec euro, jak również dolara, a także złotego. Wobec polskiej waluty frank traci dzisiaj około 0,5 procent i kosztuje 3,23-3,24 złotego.

Ekonomiści przypominają jednocześnie, że mocny frank będzie zapewne sprzyjał niskiej inflacji w Szwajcarii, bo z kolei towary importowane stają się tańsze. Dlatego też bank centralny Szwajcarii na najbliższym posiedzeniu zapewne nie podniesie stóp procentowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t38760.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;rekordowo;drogi,255,0,837375.html) Frank szwajcarski rekordowo drogi Po raz ostatni szwajcarska waluta była tak droga na początku 2009 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raty;kredytow;we;frankach;na;razie;nie;wzrosna;gorzej;z;euro,226,0,807906.html) Raty kredytów we frankach na razie nie wzrosną. Gorzej z euro Polacy zadłużeni w euro zapłacą raty wyższe nawet o sto złotych, bo szef Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet boi się inflacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/resort;finansow;broni;notowan;zlotego,165,0,840101.html) Resort finansów broni notowań złotego Ekonomiści oceniają, że tylko obecność na rynku Ministerstwa Finansów pozwala utrzymywać kurs poniżej poziomu 4,00 zł za euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)